| # | Virksomhed | Egenkapital | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | LEVERANDØRSELSKABET DANISH CROWN AMBA | 7,0 mia. kr. | 65,4 mia. kr. | 81 | 8,9 | Randers SV |
| 2 | SGI Wholesale & Invest A/S | 394,0 mio. kr. | 40,1 mio. kr. | 58 | 8,8 | Randers NV |
| 3 | NV-Randers A/S | 273,4 mio. kr. | 1,5 mia. kr. | 17 | 8,1 | Randers NV |
| 4 | VERDO TRADING A/S | 249,0 mio. kr. | 602,8 mio. kr. | 12 | 7,6 | Randers NV |
| 5 | VORUP TØMMERHANDEL OG BYGGECENTER A/S | 242,6 mio. kr. | 660,4 mio. kr. | 241 | 8,9 | Randers SV |
| 6 | AGCO DANMARK A/S | 151,4 mio. kr. | 751,4 mio. kr. | 30 | 7,5 | Randers NØ |
| 7 | DANSK NATURSTEN A/S | 141,0 mio. kr. | 803,3 mio. kr. | 29 | 8,0 | Randers SØ |
| 8 | RANDERS REB INTERNATIONAL A/S | 127,6 mio. kr. | 78,0 mio. kr. | 12 | 7,4 | Randers SV |
| 9 | VINLAGERET RANDERS A/S | 109,4 mio. kr. | 62,0 mio. kr. | — | 7,4 | Randers NØ |
| 10 | XL-Byg Brejnholt A/S | 98,2 mio. kr. | 46,6 mio. kr. | 90 | 8,1 | Randers SØ |
| 11 | HORNBAEK A/S | 82,2 mio. kr. | 32,4 mio. kr. | 48 | 6,8 | Randers SV |
| 12 | OTG-CANI DENMARK A/S | 72,2 mio. kr. | 5,4 mio. kr. | 12 | 5,7 | Randers SØ |
| 13 | Smart Retur Danmark A/S | 71,0 mio. kr. | 31,6 mio. kr. | 19 | 5,6 | Randers SV |
| 14 | Kirsch Group A/S | 70,3 mio. kr. | 130,6 mio. kr. | 174 | 9,8 | Randers SV |
| 15 | VINK PLAST ApS | 69,7 mio. kr. | 155,3 mio. kr. | 170 | 9,0 | Randers SØ |
| 16 | Grene Wind Industry Supplies A/S | 66,2 mio. kr. | 79,3 mio. kr. | 39 | 7,2 | Randers SV |
| 17 | HÖRMANN DANMARK A/S | 54,9 mio. kr. | 47,0 mio. kr. | 57 | 8,6 | Randers SV |
| 18 | ZURFACE A/S | 54,1 mio. kr. | 31,7 mio. kr. | 48 | 6,0 | Randers SØ |
| 19 | ABC HANSEN A/S | 48,1 mio. kr. | -290.980 kr. | — | 8,1 | Randers SØ |
| 20 | HF Christiansen A/S | 43,7 mio. kr. | 11,7 mio. kr. | 46 | 5,5 | Randers NV |
| 21 | BIOFUEL EXPRESS A/S | 43,5 mio. kr. | 75,4 mio. kr. | 9 | 5,9 | Randers SV |
| 22 | SKOVVEJ HOLDING ApS | 42,9 mio. kr. | -114.298 kr. | — | 7,1 | Randers NV |
| 23 | LYKKE SMEDEN A/S | 41,9 mio. kr. | 11,6 mio. kr. | 20 | 7,5 | Gjerlev J |
| 24 | Hailide Fibers Europe A/S | 41,0 mio. kr. | 16,2 mio. kr. | 6 | 7,6 | Randers C |
| 25 | BOLDSEN A/S | 36,6 mio. kr. | 26,5 mio. kr. | 38 | 8,2 | Randers NØ |
| 26 | A. E. MASKINER ApS | 35,8 mio. kr. | 48,0 mio. kr. | 67 | 7,8 | Randers SV |
| 27 | AC-TEC A/S | 35,4 mio. kr. | 24,1 mio. kr. | 35 | 8,8 | Randers SV |
| 28 | RANDI A/S | 33,0 mio. kr. | 14,6 mio. kr. | 19 | 7,8 | Randers NØ |
| 29 | FRILAND A/S | 26,9 mio. kr. | 51,9 mio. kr. | 18 | 5,7 | Randers SV |
| 30 | Fårup Furniture A/S | 26,7 mio. kr. | 46,0 mio. kr. | 2 | 6,1 | Fårup |
| 31 | CARL J. NIELSEN A/S | 24,5 mio. kr. | 29,2 mio. kr. | 38 | 8,1 | Randers NØ |
| 32 | MIKO GULVE A/S | 23,2 mio. kr. | 31,9 mio. kr. | 104 | 8,6 | Randers SV |
| 33 | KRISWELL A/S | 22,9 mio. kr. | -37.657 kr. | 5 | 5,8 | Randers SV |
| 34 | RANDERS JERNSTØBERI A/S | 22,6 mio. kr. | 12,5 mio. kr. | 9 | 6,2 | Randers SV |
| 35 | EMVI ApS | 21,8 mio. kr. | 17,5 mio. kr. | 9 | 7,8 | Randers SØ |
| 36 | AGKNORDIC A/S | 21,2 mio. kr. | 25,0 mio. kr. | 29 | 7,7 | Fårup |
| 37 | Danish Care Supply A/S | 20,8 mio. kr. | 7,7 mio. kr. | 11 | 7,3 | Randers NV |
| 38 | ASLI A/S | 19,7 mio. kr. | 10,2 mio. kr. | 8 | 7,3 | Randers C |
| 39 | MTDK A/S | 19,3 mio. kr. | 20,1 mio. kr. | 29 | 7,0 | Randers SV |
| 40 | RANDERS TEKNISKE FORRETNING A/S | 19,3 mio. kr. | 9,8 mio. kr. | 18 | 7,2 | Randers SØ |
| 41 | SCAN AUTO & DYBBROE GROUP A/S | 18,9 mio. kr. | 34,4 mio. kr. | 28 | 8,1 | Randers SV |
| 42 | TELEKÆDEN A/S | 17,5 mio. kr. | -8.595 kr. | 8 | 7,2 | Randers NØ |
| 43 | ERIKSEN RANDERS A/S | 16,4 mio. kr. | 7,1 mio. kr. | 13 | 7,0 | Randers SV |
| 44 | Mærsk-Andersen A/S | 16,1 mio. kr. | -325.438 kr. | 1 | 5,3 | Randers NV |
| 45 | ABC HANSEN UKRAINE A/S | 15,9 mio. kr. | -40.300 kr. | — | 7,4 | Randers SØ |
| 46 | LT INVEST 1 ApS | 15,6 mio. kr. | 202.403 kr. | 1 | 6,5 | Gjerlev J |
| 47 | JUNGE A/S | 14,7 mio. kr. | 8,1 mio. kr. | 8 | 7,5 | Randers SV |
| 48 | AUTOA A/S | 14,6 mio. kr. | 11,0 mio. kr. | 18 | 7,0 | Randers SØ |
| 49 | Texas Controls Scandinavia ApS | 14,1 mio. kr. | 8,1 mio. kr. | 6 | 6,6 | Randers NØ |
| 50 | BIKE&CO DANMARK ApS | 13,5 mio. kr. | 6,5 mio. kr. | 5 | 6,1 | Randers SV |
Ranglisten dækker alle 277 virksomheder inden for engroshandel i randers sorteret efter egenkapital. Topplaceret er LEVERANDØRSELSKABET DANISH CROWN AMBA med 7,0 mia. kr., efterfulgt af SGI Wholesale & Invest A/S (394,0 mio. kr.) og NV-Randers A/S (273,4 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.