| # | Virksomhed | Egenkapital | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | MERMAID MEDICAL A/S | 61,1 mio. kr. | 53,9 mio. kr. | 30 | 8,4 | Stenløse |
| 2 | METMAR A/S | 29,4 mio. kr. | 345.328 kr. | — | 8,6 | Stenløse |
| 3 | Eltech Solutions A/S | 25,8 mio. kr. | 30,7 mio. kr. | 24 | 6,4 | Smørum |
| 4 | P.M. MONTAGE-TEKNIK A/S | 23,7 mio. kr. | 18,6 mio. kr. | 30 | 8,1 | Stenløse |
| 5 | AXFLOW A/S | 22,4 mio. kr. | 17,5 mio. kr. | 26 | 6,1 | Smørum |
| 6 | Bodo Möller Chemie Denmark ApS | 19,7 mio. kr. | 13,1 mio. kr. | 11 | 6,5 | Stenløse |
| 7 | ALPINE METAL TECH DENMARK ApS | 15,2 mio. kr. | 4,3 mio. kr. | 5 | 7,4 | Stenløse |
| 8 | DANSK FARMACEUTISK INDUSTRI A/S | 14,2 mio. kr. | 17,6 mio. kr. | 8 | 7,3 | Stenløse |
| 9 | TAYYIB FOOD ApS | 14,1 mio. kr. | 16,8 mio. kr. | 41 | 7,5 | Smørum |
| 10 | BUHL & BØNSØE A/S | 13,2 mio. kr. | 26,6 mio. kr. | 26 | 8,0 | Smørum |
| 11 | DKT AUTO A/S | 12,5 mio. kr. | 13,8 mio. kr. | 32 | 6,8 | Stenløse |
| 12 | BONDY LMT A/S | 11,9 mio. kr. | 19,9 mio. kr. | 18 | 6,8 | Smørum |
| 13 | ELVERDALS PROF DANISH PRODUCTS A/S | 11,7 mio. kr. | 24,6 mio. kr. | 31 | 6,5 | Smørum |
| 14 | TOPPEVAD BILER ApS | 10,1 mio. kr. | — | 5 | 5,8 | Stenløse |
| 15 | RETAILMENT A/S | 9,9 mio. kr. | 6,9 mio. kr. | 9 | 7,9 | Stenløse |
| 16 | Teklet ApS | 8,7 mio. kr. | 6,5 mio. kr. | 11 | 7,3 | Stenløse |
| 17 | LAN-COM A/S | 8,3 mio. kr. | 8,9 mio. kr. | 13 | 6,8 | Smørum |
| 18 | NOMO A/S | 8,0 mio. kr. | 5,7 mio. kr. | 6 | 7,4 | Smørum |
| 19 | JEN-TEK VENTILATION ApS | 6,8 mio. kr. | 17,9 mio. kr. | 19 | 7,4 | Ølstykke |
| 20 | RUBÆK & CO. A/S | 6,7 mio. kr. | 21,8 mio. kr. | 26 | 4,5 | Stenløse |
| 21 | DANSU A/S | 6,5 mio. kr. | 15.566 kr. | 12 | 5,3 | Stenløse |
| 22 | MICHLAR ApS | 6,0 mio. kr. | 6,1 mio. kr. | 5 | 7,5 | Ølstykke |
| 23 | OTK ApS | 5,6 mio. kr. | 3,7 mio. kr. | 5 | 6,1 | Stenløse |
| 24 | TL Medicals ApS | 5,2 mio. kr. | 2,8 mio. kr. | 2 | 6,4 | Stenløse |
| 25 | DBRAMANTE1928 ApS | 4,9 mio. kr. | 4,8 mio. kr. | 27 | 6,4 | Ølstykke |
| 26 | KJ SUPPLY ApS | 3,6 mio. kr. | 2,6 mio. kr. | 1 | 6,9 | Ølstykke |
| 27 | ENGLMAYER A/S | 3,5 mio. kr. | 7,4 mio. kr. | 6 | 6,9 | Stenløse |
| 28 | GRANUDAN ApS | 3,4 mio. kr. | 1,9 mio. kr. | 4 | 6,7 | Stenløse |
| 29 | TØNNESEN A/S | 3,0 mio. kr. | 2,8 mio. kr. | 3 | 7,5 | Stenløse |
| 30 | PEKEMA A/S | 3,0 mio. kr. | 5,8 mio. kr. | 4 | 6,6 | Stenløse |
| 31 | STÅLRØR A/S | 2,9 mio. kr. | 2,6 mio. kr. | 6 | 5,4 | Smørum |
| 32 | ZENSIMA ApS | 2,8 mio. kr. | 428.960 kr. | 1 | 6,4 | Smørum |
| 33 | Lindhardt Møbler ApS | 2,7 mio. kr. | 966.479 kr. | 1 | 5,3 | Ølstykke |
| 34 | BORANDIA HANDEL ApS | 2,6 mio. kr. | 704.969 kr. | 1 | 6,0 | Stenløse |
| 35 | ER Trading ApS | 2,3 mio. kr. | 3,9 mio. kr. | 1 | 7,1 | Stenløse |
| 36 | UnoBak V-Tech ApS | 2,2 mio. kr. | 2,1 mio. kr. | 2 | 6,5 | Ølstykke |
| 37 | Smiling Biotech ApS | 2,2 mio. kr. | 135.207 kr. | — | 6,6 | Stenløse |
| 38 | H.C. JACOBSEN A/S | 2,2 mio. kr. | 3,2 mio. kr. | 7 | 7,0 | Stenløse |
| 39 | NILAUS PLAST ApS | 2,0 mio. kr. | 3,5 mio. kr. | 2 | 5,7 | Ølstykke |
| 40 | BAGGER-NIELSEN ApS | 1,8 mio. kr. | 5,5 mio. kr. | 8 | 6,5 | Ølstykke |
| 41 | PRECIOUS TOY ApS | 1,7 mio. kr. | 2,1 mio. kr. | 5 | 6,5 | Ølstykke |
| 42 | ADDCOMP DK A/S | 1,6 mio. kr. | 10,4 mio. kr. | 7 | 5,8 | Smørum |
| 43 | MV HANDEL OG RÅDGIVNING A/S | 1,5 mio. kr. | 21.959 kr. | 1 | 6,6 | Ølstykke |
| 44 | DANKOI ApS | 1,4 mio. kr. | 573.976 kr. | 1 | 6,1 | Smørum |
| 45 | MAGDALENAS ApS | 1,4 mio. kr. | 387.769 kr. | 2 | 6,1 | Stenløse |
| 46 | PACK-ENGINEERING ApS | 1,3 mio. kr. | 1,6 mio. kr. | 3 | 4,4 | Stenløse |
| 47 | Viking Markiser og Solafskærmning A/S | 1,2 mio. kr. | 6,9 mio. kr. | 11 | 7,0 | Stenløse |
| 48 | RUWI PACKING ApS | 1,2 mio. kr. | 1,5 mio. kr. | 5 | 6,4 | Smørum |
| 49 | Stub`s Grus,Granit &Maskinudlej.& Foder ApS | 1,0 mio. kr. | 100.217 kr. | 1 | 4,0 | Ølstykke |
| 50 | CTS TEKNIK K/S | 883.468 kr. | 727.596 kr. | — | 7,7 | Ølstykke |
Ranglisten dækker alle 106 virksomheder inden for engroshandel i egedal sorteret efter egenkapital. Topplaceret er MERMAID MEDICAL A/S med 61,1 mio. kr., efterfulgt af METMAR A/S (29,4 mio. kr.) og Eltech Solutions A/S (25,8 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.