| # | Virksomhed | Overskudsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | NORDEA-FONDEN | 159791,7% | 4,7 mio. kr. | 38 | 9,7 | København K |
| 2 | CONRAD OG SOPHUS FUGLSANGS FOND | 74057,3% | 73.892 kr. | 5 | 8,5 | Haderslev |
| 3 | CLAUS SØRENSENS FOND | 23933,1% | 1,4 mio. kr. | 3 | 9,3 | Esbjerg |
| 4 | KONSUL AXEL SCHUR OG HUSTRUS MINDEFOND | 20776,9% | 13.000 kr. | 4 | 4,3 | Horsens |
| 5 | FAMILIEFONDEN AF DEN 1. OKTOBER 1975 | 17495,8% | 240.000 kr. | 2 | 8,3 | Kongens Lyngby |
| 6 | Wessel & Vetts Fond | 15110,8% | 85.500 kr. | 4 | 7,8 | København Ø |
| 7 | CASPAR PETER BÜGELS FAMILIESTIFTELSE | 9309,2% | 20.022 kr. | 3 | 6,4 | Fredensborg |
| 8 | MICHAEL JEBSEN FONDEN | 8472,2% | 675.426 kr. | 6 | 7,8 | Aabenraa |
| 9 | BENADA-FONDEN | 6899,7% | 45.586 kr. | 3 | 7,0 | København K |
| 10 | KAREN KRIEGER-FONDEN | 4453,9% | 41.601 kr. | 2 | 6,5 | Hellerup |
| 11 | Elsass Fonden | 4137,7% | 4,1 mio. kr. | 59 | 8,9 | Charlottenlund |
| 12 | DEN ERHVERVSDRIVENDE FOND ROSLEV SPAREKASSE FONDEN AF 2006 | 3813,2% | 13.475 kr. | — | 7,5 | Roslev |
| 13 | SAMSØ-FONDEN | 3455,2% | 50.137 kr. | 6 | 6,7 | Samsø |
| 14 | Fonden for Innovatorium Herning | 2989,0% | 50.000 kr. | — | 7,4 | Herning |
| 15 | OTTO BRUUNS FOND | 2713,3% | 343.491 kr. | 2 | 7,2 | Taastrup |
| 16 | GURLI OG PAUL MADSENS FOND | 1927,3% | 190.216 kr. | 1 | 6,6 | København Ø |
| 17 | REJSELEGAT FOR MATEMATIKERE | 1870,1% | 605.238 kr. | 3 | 7,6 | København Ø |
| 18 | HARBOEFONDEN | 1643,7% | 642.907 kr. | 1 | 6,9 | Hørsholm |
| 19 | A.P. JESSEN FONDEN | 1546,6% | 242.000 kr. | 2 | 7,0 | Aabenraa |
| 20 | BUNTMAGERNES STIFTELSESFOND | 1491,6% | 570.953 kr. | 1 | 5,7 | København K |
| 21 | HENNING KARMARKS FAMILIELEGAT | 1383,1% | 41.613 kr. | 3 | 1,5 | Hellerup |
| 22 | Min Familierådgiver ApS | 1195,8% | 11.382 kr. | 1 | 5,2 | Løgstør |
| 23 | GRETA OG POUL KRAGH-HEIDEMANNS FOND | 999,2% | 264.807 kr. | 3 | 7,0 | København K |
| 24 | Margit Nielsens Fond | 903,4% | 396.625 kr. | 2 | 5,6 | Roskilde |
| 25 | ms-terapi.dk ApS | 845,2% | 374.852 kr. | — | 6,6 | København Ø |
| 26 | KRISTA OG VIGGO PETERSENS FOND | 767,8% | 10,4 mio. kr. | 1 | 8,7 | København K |
| 27 | ASM-FONDEN | 743,1% | 84.009 kr. | — | 7,1 | Randers SØ |
| 28 | ARVID NILSSONS FOND | 658,0% | 1,6 mio. kr. | 5 | 7,6 | København K |
| 29 | TOM NIS FAXØE'S FOND | 597,9% | 60.204 kr. | 3 | 6,3 | Odense C |
| 30 | ANNA OG AAGE PETERSENS FOND | 578,6% | 44.200 kr. | 1 | 6,6 | Brande |
| 31 | BRØDRENE SOLDENFELDTS STIFTELSE | 573,9% | 4,5 mio. kr. | 2 | 7,6 | København SV |
| 32 | FRØKEN MARIE MÅNSSONS LEGAT | 523,1% | 533.867 kr. | 3 | 6,5 | København K |
| 33 | HOTELEJER ANDERS MÅNSSON OG HUSTRU HANNE MÅNSSONS MINDELEGAT | 506,9% | 534.709 kr. | 3 | 6,5 | København K |
| 34 | Hanne og Peter Nymanns Familiefond | 481,4% | 201.173 kr. | — | 7,7 | Stege |
| 35 | Cura Gruppen ApS | 457,6% | 1,1 mio. kr. | — | 8,4 | Albertslund |
| 36 | RIECK-ANDERSEN'S FAMILIEFOND | 440,2% | 1,1 mio. kr. | 2 | 6,0 | Aarhus C |
| 37 | KØBENHAVNS BAGERAFDELING'S FOND | 371,3% | 1,0 mio. kr. | — | 7,4 | København K |
| 38 | MØLLERENS FOND | 369,3% | 2,5 mio. kr. | 3 | 6,9 | Odense M |
| 39 | FONDEN AF 1. JANUAR 1994 | 334,2% | 1,0 mio. kr. | 1 | 5,6 | København Ø |
| 40 | GUDBJORG OG EJNAR HONORE'S FOND | 332,9% | 28,3 mio. kr. | 3 | 8,7 | København V |
| 41 | AAGE BANGS FOND | 332,2% | 9,0 mio. kr. | 5 | 7,7 | København SV |
| 42 | Liljeborgfonden | 321,8% | 17,9 mio. kr. | 3 | 8,5 | Roskilde |
| 43 | MARIE DYBRON HOFF'S FOND | 315,5% | 1,3 mio. kr. | 4 | 6,6 | København K |
| 44 | SNEDKERMESTER SOPHUS JACOBSEN OG HUSTRU ASTRID JACOBSENS FOND | 313,4% | 2,4 mio. kr. | 3 | 7,5 | København Ø |
| 45 | INGENIØR WILLIAM JULIUS IZARD OG HUSTRU ELNA POLLY F. IZARDS VELGØRENHEDSFOND | 309,5% | 2,3 mio. kr. | 3 | 6,7 | København K |
| 46 | IMK ALMENE FOND | 223,0% | 3,6 mio. kr. | 2 | 7,4 | Hellerup |
| 47 | NOJ FONDEN | 206,9% | 2,4 mio. kr. | 2 | 6,8 | København K |
| 48 | FONDEN VIGGO JØRGENSEN OG GULNARE JØRGENSENS MINDELEGAT | 201,5% | 468.263 kr. | 2 | 7,0 | Aarhus C |
| 49 | Bikubenfonden | 198,8% | 42,2 mio. kr. | 49 | 8,5 | København NV |
| 50 | GURLI OG KNUD PEDERSEN'S FOND | 198,8% | 1,8 mio. kr. | 1 | 6,9 | Aarhus N |
Ranglisten dækker alle 786 virksomheder inden for sociale foranstaltninger uden boophold sorteret efter overskudsgrad. Topplaceret er NORDEA-FONDEN med 159791,7%, efterfulgt af CONRAD OG SOPHUS FUGLSANGS FOND (74057,3%) og CLAUS SØRENSENS FOND (23933,1%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.