| # | Virksomhed | Afkastningsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Konsulenterne I&M ApS | 3096,1% | 567.217 kr. | 1 | 4,5 | Frederiksberg C |
| 2 | Fonden Constructive Foundation | 256,8% | 10,1 mio. kr. | 11 | 5,7 | Aarhus C |
| 3 | Sportscar Events Almennyttige Fond | 221,8% | 3,4 mio. kr. | 1 | 5,9 | Aarhus C |
| 4 | Børnehuset Stjernestøv ApS | 138,3% | 1,1 mio. kr. | 5 | 3,9 | København N |
| 5 | Rebuild konsulenterne I/S | 113,8% | 4,0 mio. kr. | 9 | 6,1 | Helsinge |
| 6 | Ungezonen ApS | 107,8% | 12,3 mio. kr. | 27 | 7,6 | Ishøj |
| 7 | REKYL CONSULTING ApS | 102,6% | 22.580 kr. | — | 7,6 | København Ø |
| 8 | FRU HEDEVIG QUIDINGS LEGAT | 100,6% | — | 3 | 5,5 | Hørsholm |
| 9 | STRAKS Social ApS | 97,5% | 208.961 kr. | 8 | 4,1 | Ikast |
| 10 | Sammen Med Jer Aps | 94,8% | 48.824 kr. | — | 4,8 | Frederiksberg |
| 11 | NexCor ApS | 84,6% | 78.332 kr. | 1 | 6,1 | Rødovre |
| 12 | Y-Camp | 81,8% | 496.223 kr. | 3 | 3,6 | Kalundborg |
| 13 | Mind-Move Behandling ApS | 78,1% | 3,0 mio. kr. | 1 | 6,8 | Sabro |
| 14 | CEFIN ApS | 77,5% | 1,7 mio. kr. | 7 | 6,7 | Skanderborg |
| 15 | Care-næs ApS | 76,8% | 514.039 kr. | 1 | 5,1 | Næstved |
| 16 | SocialCirklen ApS | 76,8% | 269.713 kr. | — | 7,6 | København V |
| 17 | Fortis es ApS | 74,3% | 7,6 mio. kr. | 37 | 8,1 | Åbyhøj |
| 18 | Alternativ til anbringelse ApS | 71,8% | 2,4 mio. kr. | 7 | 7,2 | Helsinge |
| 19 | Empatiia ApS | 71,2% | 4,0 mio. kr. | 29 | 7,8 | Lundby |
| 20 | Street Society 360 ApS | 71,2% | 1,5 mio. kr. | 7 | 7,4 | Frederiksberg |
| 21 | Bostøtte Concordia ApS | 70,2% | 2,0 mio. kr. | 8 | 7,5 | Frederikshavn |
| 22 | AmanaCare ApS | 69,9% | 8,5 mio. kr. | 1 | 6,9 | Grenaa |
| 23 | DUK ApS | 69,8% | 603.000 kr. | 1 | 7,0 | Hvidovre |
| 24 | Re-start ApS | 69,5% | 1,2 mio. kr. | 35 | 7,7 | Frederiksberg |
| 25 | LSA Consulting ApS | 69,4% | 791.478 kr. | 1 | 6,8 | København S |
| 26 | Mental Kompasset ApS | 69,2% | 1,4 mio. kr. | 8 | 7,2 | Odense C |
| 27 | NATUM ApS | 68,8% | 9,6 mio. kr. | 24 | 7,3 | Odense C |
| 28 | Livs4lyst ApS | 67,9% | 619.721 kr. | 1 | 7,1 | Værløse |
| 29 | Fighterhjertet ApS | 67,8% | 773.702 kr. | 1 | 6,7 | Brønshøj |
| 30 | TPS ApS | 67,8% | 1,9 mio. kr. | 2 | 7,0 | Skovlunde |
| 31 | Dare: Body & Mind ApS | 67,3% | 140.534 kr. | 1 | 3,7 | København K |
| 32 | Gravitas Støtte & Omsorg ApS | 67,2% | 13,7 mio. kr. | 12 | 7,2 | Rødovre |
| 33 | Ungefokus Støtte ApS | 67,0% | 250.880 kr. | 1 | 6,9 | Kongens Lyngby |
| 34 | BSD 85 ApS | 66,8% | 8,7 mio. kr. | 19 | 8,0 | Haslev |
| 35 | Opvækst ApS | 66,8% | 1,3 mio. kr. | 5 | 6,6 | Gistrup |
| 36 | OmsorgsTeamet ApS | 65,6% | 9,3 mio. kr. | 14 | 7,8 | Hjørring |
| 37 | Fonden Kraka | 64,7% | 5,5 mio. kr. | 10 | 7,0 | København K |
| 38 | FONDEN FOR BEDRE HØRELSE - KØBENHAVN OG FREDERIKSBERG | 64,6% | 26,5 mio. kr. | 1 | 7,0 | København K |
| 39 | Birkebo STU og Bostøtte ApS | 63,6% | 6,0 mio. kr. | 18 | 7,6 | Hobro |
| 40 | YR-Care ApS | 62,4% | 724.494 kr. | 16 | 7,6 | København K |
| 41 | A85 ApS | 62,2% | 1,1 mio. kr. | 1 | 7,2 | Frederikshavn |
| 42 | BUNTMAGERNES STIFTELSESFOND | 62,1% | 570.953 kr. | 1 | 5,7 | København K |
| 43 | AJL ApS | 61,5% | 1,6 mio. kr. | 2 | 7,2 | København NV |
| 44 | Better Life 85 ApS | 61,4% | 10,6 mio. kr. | 14 | 7,3 | Valby |
| 45 | Forskellen ApS | 61,3% | 621.781 kr. | 1 | 6,4 | København NV |
| 46 | Gnistfonden for Unge | 60,5% | 251.736 kr. | — | 7,1 | København V |
| 47 | Salus-SK ApS | 60,4% | 161.172 kr. | 1 | 5,9 | Charlottenlund |
| 48 | Socialplan ApS | 59,6% | 785.462 kr. | 5 | 6,8 | København NV |
| 49 | Amorterapi & Rådgivning ApS | 59,5% | 315.561 kr. | 1 | 7,1 | Herlev |
| 50 | Aflastningstilbuddet Brændtvad ApS | 58,4% | 1,8 mio. kr. | 7 | 6,6 | Ørum Djurs |
Ranglisten dækker alle 1.143 virksomheder inden for sociale foranstaltninger uden boophold sorteret efter afkastningsgrad. Topplaceret er Konsulenterne I&M ApS med 3096,1%, efterfulgt af Fonden Constructive Foundation (256,8%) og Sportscar Events Almennyttige Fond (221,8%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.