| # | Virksomhed | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | FYENS VÆDDELØBSBANE A/S | 17,7 mio. kr. | 24 | 6,9 | Odense SV |
| 2 | Odense Håndbold A/S | 16,4 mio. kr. | 50 | 4,3 | Odense C |
| 3 | LEOS LEGELAND DANMARK A/S | 10,4 mio. kr. | 101 | 5,2 | Odense C |
| 4 | 3C GOLF A/S | 8,6 mio. kr. | 16 | 6,7 | Odense SV |
| 5 | BULLDOGS ODENSE ApS | 7,8 mio. kr. | 48 | 5,0 | Odense V |
| 6 | CLAUSSLOTH.DK FITNESS ApS | 7,6 mio. kr. | 57 | 7,2 | Odense C |
| 7 | Padelboxen ApS | 2,9 mio. kr. | 19 | 5,4 | Odense C |
| 8 | Odense Gokarthal ApS | 2,5 mio. kr. | 15 | 5,1 | Odense SØ |
| 9 | Motorsport Center Fyn ApS | 2,2 mio. kr. | 2 | 6,3 | Odense SØ |
| 10 | STRONG4LIFE ApS | 1,8 mio. kr. | 11 | 6,0 | Odense SØ |
| 11 | SQUASH & FITNESS ApS | 972.819 kr. | 2 | 5,1 | Odense C |
| 12 | Train Essential ApS | 929.206 kr. | 14 | 4,7 | Odense C |
| 13 | Holdtræning Odense ApS | 791.713 kr. | 29 | 6,0 | Odense S |
| 14 | A-GYM P/S | 782.428 kr. | 20 | 3,8 | Odense C |
| 15 | ME Rome ApS | 736.479 kr. | 1 | 6,4 | Odense C |
| 16 | Power House Odense ApS | 642.525 kr. | 19 | 2,5 | Odense C |
| 17 | CCS Fitness og Sundhed ApS | 626.124 kr. | 8 | 4,0 | Odense C |
| 18 | Sport & Health Club ApS | 439.369 kr. | 1 | 3,0 | Odense C |
| 19 | Andelsselskabet Egensedybet, Otterup Lystbådehavn A.m.b.a. | 400.141 kr. | 1 | 5,5 | Odense S |
| 20 | Wozniak MX Racing Team ApS | 305.318 kr. | — | 4,8 | Odense S |
| 21 | Odense Padel & Sim Golf ApS | 276.903 kr. | 1 | 5,5 | Odense SØ |
| 22 | Padel4life ApS | 123.327 kr. | 2 | 4,1 | Odense SØ |
| 23 | OCR Odense ApS | 104.014 kr. | 1 | 4,6 | Odense C |
| 24 | ALMIND HORSES ApS | 82.902 kr. | — | 7,9 | Blommenslyst |
| 25 | Energy & Flow ApS | 60.062 kr. | 1 | 3,7 | Odense C |
| 26 | INNOVATE CONSULT ApS | 45.190 kr. | — | 7,3 | Odense C |
| 27 | Gaming Arena ApS | 20.764 kr. | — | 8,3 | Odense V |
| 28 | SJ RACING ApS | 17.104 kr. | 3 | 3,3 | Odense N |
| 29 | Moch e-cykling ApS | 16.835 kr. | — | 3,0 | Odense SØ |
| 30 | ODENSE FESTFYRVÆRKERI ApS | 12.224 kr. | — | 7,5 | Odense NØ |
| 31 | NY INVESTERING AF 30.06.2011 A/S | 0 kr. | — | 4,6 | Odense M |
| 32 | Chrone Group ApS | 0 kr. | — | 6,1 | Blommenslyst |
| 33 | ClausSloth.dk Dalum ApS | -9.000 kr. | — | 5,2 | Odense C |
| 34 | BOLDKLUBBEN MARIENLYST ELITEFODBOLD ApS | -11.750 kr. | — | 3,7 | Odense C |
| 35 | Rasmus Racing ApS | -24.792 kr. | — | 5,9 | Odense SV |
| 36 | IronHouse ApS | -40.988 kr. | — | 3,7 | Odense SØ |
| 37 | DHG ODENSE DAME ELITE ApS | -151.113 kr. | 1 | 3,7 | Odense S |
| 38 | Miga Horses A/S | -270.873 kr. | — | 6,8 | Odense SV |
| 39 | GreyFit ApS | -303.380 kr. | — | 4,0 | Odense C |
| 40 | Fenris Nordic ApS | -1.205.863 kr. | 2 | 2,7 | Odense C |
| 41 | Word ApS | -1.461.335 kr. | 3 | 2,4 | Odense C |
41 af 41 | |||||
Ranglisten dækker alle 41 virksomheder inden for sport, forlystelser og fritidsaktiviteter i odense sorteret efter omsætning. Topplaceret er FYENS VÆDDELØBSBANE A/S med 17,7 mio. kr., efterfulgt af Odense Håndbold A/S (16,4 mio. kr.) og LEOS LEGELAND DANMARK A/S (10,4 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.