| # | Virksomhed | Likviditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | MHCC HOLDING ApS | 17468,8% | -67.062 kr. | 1 | 5,8 | Greve |
| 2 | FORENINGEN FAMILIEPLEJEN I VIBORG AMT F.M.B.A. | 12448,8% | 150 kr. | — | 6,8 | Thisted |
| 3 | Mina Huset ApS | 6654,4% | 2,2 mio. kr. | 3 | 7,5 | Korsør |
| 4 | Ejendomsfonden for Autisme | 2088,4% | 629.396 kr. | — | 6,9 | København K |
| 5 | Skolegården 1 ApS | 1110,4% | 2,5 mio. kr. | 2 | 6,5 | Løgstør |
| 6 | JULEMÆRKEFONDEN | 1099,7% | 150,0 mio. kr. | 212 | 9,2 | Roskilde |
| 7 | Viften ApS | 1043,5% | 1,8 mio. kr. | 1 | 6,2 | København K |
| 8 | Sankt Lukas Ejendom P/S | 985,1% | — | — | 5,4 | Hellerup |
| 9 | BOSTEDET-AMBULANT ApS | 955,3% | 34.084 kr. | 1 | 4,9 | Hornbæk |
| 10 | Ad-Hoc Projekt ApS | 929,7% | 9,6 mio. kr. | 1 | 5,6 | Toftlund |
| 11 | Krisecenter Dagnæshus, Horsens ApS | 882,4% | 7,8 mio. kr. | 14 | 7,0 | Horsens |
| 12 | Krisecenter Taastrup ApS | 844,8% | 7,5 mio. kr. | 10 | 7,4 | Taastrup |
| 13 | AUTA Husene ApS | 773,3% | -7.855 kr. | — | 7,1 | Skovlunde |
| 14 | NYFJORDBO ApS | 741,5% | 13,8 mio. kr. | 37 | 7,6 | Stouby |
| 15 | KKCR 151 ApS | 725,1% | — | 7 | 7,5 | Karlslunde |
| 16 | BPA SERVICE ApS | 663,9% | 20,4 mio. kr. | 51 | 8,6 | Jerslev J |
| 17 | Ubbely Krisecenter ApS | 659,2% | 11,6 mio. kr. | 28 | 7,2 | Stenløse |
| 18 | PH PLEJE ApS | 627,3% | 1,2 mio. kr. | 1 | 7,3 | Svinninge |
| 19 | Bella Vista Krisecenter ApS | 589,0% | 17,1 mio. kr. | 32 | 7,9 | Roskilde |
| 20 | TJØRNEPARKENS BOTILBUD ApS | 584,3% | 15,6 mio. kr. | 39 | 7,8 | Holbæk |
| 21 | Stenbæk, Bang & Willumsen, Privatpraktiserende pædagoger ApS | 579,4% | 5,1 mio. kr. | 14 | 6,9 | Slagelse |
| 22 | BACKUP CPH ApS | 571,8% | 1,3 mio. kr. | 2 | 6,8 | København K |
| 23 | KVIK Bo-Selv ApS | 564,3% | 862.787 kr. | 1 | 5,5 | Glamsbjerg |
| 24 | EnHånd ApS | 557,1% | 29.580 kr. | 1 | 6,1 | Holbæk |
| 25 | Støttekontaktgruppens Botilbud ApS | 540,0% | 13,0 mio. kr. | 25 | 7,9 | Hillerød |
| 26 | Farum Hovedgade 72 ApS | 520,5% | 4,0 mio. kr. | 10 | 6,3 | Græsted |
| 27 | Agertoften - Autisme & ADHD ApS | 518,4% | -12.232 kr. | — | 7,3 | Dronninglund |
| 28 | TÅGELUND A/S | 509,8% | 6,0 mio. kr. | 16 | 7,4 | Tjele |
| 29 | OPHOLDSSTEDET KNAGEBJERGGÅRD ApS | 506,7% | 5,3 mio. kr. | 14 | 6,9 | Nørre Asmindrup |
| 30 | Gedebjerg Hus A/S | 503,1% | 2,9 mio. kr. | 16 | 7,6 | Næstved |
| 31 | Livskraft ApS | 481,9% | 4,3 mio. kr. | 8 | 6,8 | Nordborg |
| 32 | Sct. Jørgens Hospital i Sønderborg | 476,7% | 2,8 mio. kr. | 5 | 6,5 | Sønderborg |
| 33 | HOS Skole ApS | 457,8% | 20,0 mio. kr. | 62 | 7,2 | Jyderup |
| 34 | Shelter Forsorgshjem Aps | 440,8% | 5,8 mio. kr. | 17 | 7,1 | Aabenraa |
| 35 | Søjlerne ApS | 439,6% | 5,8 mio. kr. | 14 | 7,1 | København K |
| 36 | Aris Krisecenter ApS | 414,8% | 4,8 mio. kr. | 10 | 7,1 | Søborg |
| 37 | Støttekontaktgruppens Botilbud, afdeling 2, ApS | 406,0% | 15,2 mio. kr. | 34 | 8,0 | Hillerød |
| 38 | Botilbuddet Birkebo ApS | 404,5% | 9,8 mio. kr. | 28 | 8,1 | Hobro |
| 39 | BOSTEDET SOLVANG ApS | 403,3% | 12,4 mio. kr. | 28 | 7,6 | Fejø |
| 40 | Botilbuddet Stubben ApS | 395,6% | -10.000 kr. | 8 | 6,3 | Mørkøv |
| 41 | HELLEBO HUS ApS | 388,2% | 10,2 mio. kr. | 20 | 7,2 | Holbæk |
| 42 | Pædagogisk udviklingscenter ApS | 384,1% | 7,0 mio. kr. | 16 | 4,0 | Horsens |
| 43 | PÅ RETTE KURS ApS | 381,0% | 952.793 kr. | 3 | 6,4 | Nykøbing M |
| 44 | Forsorgshjem Artes Viborg ApS | 374,2% | 7,5 mio. kr. | 27 | 7,5 | Viborg |
| 45 | TUSO ApS | 373,8% | 9,1 mio. kr. | 29 | 7,6 | Glostrup |
| 46 | SIOSY ApS | 371,5% | 14,9 mio. kr. | 16 | 6,5 | Herning |
| 47 | VEJLEFJORD REHABILITERINGSCENTER A/S | 370,4% | 87,4 mio. kr. | 159 | 9,5 | Stouby |
| 48 | BAK-OP ApS | 368,1% | 6,3 mio. kr. | 8 | 7,4 | Roskilde |
| 49 | Center For Selvskabelse ApS | 357,4% | — | — | 6,9 | Borup |
| 50 | Støttekontaktgruppens Botilbud, afdeling 3, ApS | 356,9% | 29,1 mio. kr. | 59 | 8,7 | Hillerød |
Ranglisten dækker alle 325 virksomheder inden for pleje med boophold sorteret efter likviditetsgrad. Topplaceret er MHCC HOLDING ApS med 17468,8%, efterfulgt af FORENINGEN FAMILIEPLEJEN I VIBORG AMT F.M.B.A. (12448,8%) og Mina Huset ApS (6654,4%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.