| # | Virksomhed | Afkastningsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Behandlingsinstitutionen Curam ApS | 109,0% | 4,4 mio. kr. | 32 | 5,0 | Skibby |
| 2 | Koniki ApS | 88,8% | 543.128 kr. | 9 | 5,4 | Nyborg |
| 3 | Artes Care ApS | 88,2% | 4,1 mio. kr. | 7 | 7,0 | Viborg |
| 4 | Præstehøj ApS | 72,8% | 12,4 mio. kr. | 24 | 6,6 | Kirke Såby |
| 5 | VitaCura ApS | 57,1% | 9,5 mio. kr. | 35 | 6,9 | Stenlille |
| 6 | Møllegårdens Botilbud ApS | 55,9% | 7,4 mio. kr. | 15 | 7,2 | Nørre Asmindrup |
| 7 | Tranerne Sørupvej ApS | 55,3% | 4,1 mio. kr. | 4 | 6,8 | Holmegaard |
| 8 | ALPHA.dk ApS | 50,2% | 9,2 mio. kr. | 29 | 7,5 | Silkeborg |
| 9 | Socialkontakten ApS | 48,9% | 1,4 mio. kr. | 5 | 7,1 | Helsinge |
| 10 | By Pernille & Søren ApS | 48,3% | 2,0 mio. kr. | 4 | 5,0 | Gilleleje |
| 11 | LYKKEGARD ApS | 45,0% | — | 138 | 8,6 | Holbæk |
| 12 | SIOSY ApS | 42,0% | 14,9 mio. kr. | 16 | 6,5 | Herning |
| 13 | Bostedet Latitude ApS | 41,3% | 8,3 mio. kr. | 36 | 5,0 | Tjele |
| 14 | Huset Cura ApS | 41,2% | 5,4 mio. kr. | 14 | 5,0 | Ishøj |
| 15 | Schoubo ApS | 40,9% | 9,6 mio. kr. | 20 | 7,9 | Hørve |
| 16 | Hylleholt Familiehus ApS | 38,9% | 10,0 mio. kr. | 17 | 7,3 | Faxe Ladeplads |
| 17 | Netværk1 ApS | 38,8% | 1,9 mio. kr. | 2 | 6,6 | Slagelse |
| 18 | Granhøjens Særlige Tilbud ApS | 38,4% | 21,0 mio. kr. | 33 | 7,8 | Holbæk |
| 19 | Melius Husene Aps | 38,0% | 15,2 mio. kr. | 42 | 7,9 | Store Merløse |
| 20 | Granhøjen Midtsjælland ApS | 37,8% | 48,1 mio. kr. | 87 | 7,8 | Holbæk |
| 21 | Ocean Familiehus ApS | 37,8% | 3,8 mio. kr. | 21 | 6,2 | Tinglev |
| 22 | NORDBASEN ApS | 37,5% | 11,8 mio. kr. | 28 | 7,8 | Hjørring |
| 23 | PH PLEJE ApS | 37,1% | 1,2 mio. kr. | 1 | 7,3 | Svinninge |
| 24 | BPA SERVICE ApS | 36,7% | 20,4 mio. kr. | 51 | 8,6 | Jerslev J |
| 25 | Sigurds Gårds Bosted ApS | 36,5% | 6,8 mio. kr. | 26 | 6,2 | Havdrup |
| 26 | Solutio Kongskilde ApS | 36,1% | 16,0 mio. kr. | 18 | 7,5 | Sorø |
| 27 | Egebo Botilbud og Dagcenter ApS | 35,9% | — | 17 | 6,7 | Bagsværd |
| 28 | Roligheden Syd ApS | 35,8% | 7,6 mio. kr. | 42 | 6,8 | Fredericia |
| 29 | Støttetjenesten ApS | 35,6% | 230.065 kr. | 6 | 6,6 | Horsens |
| 30 | Ungeteam Falster ApS | 35,0% | 1,4 mio. kr. | 4 | 7,0 | Nykøbing F |
| 31 | Botilbud Lindholm ApS | 33,9% | 10,0 mio. kr. | 59 | 7,3 | Haderslev |
| 32 | Skjærgården ApS | 33,8% | 1,5 mio. kr. | 9 | 4,6 | Faxe |
| 33 | The Art of Peace ApS | 33,5% | 1,0 mio. kr. | 9 | 5,7 | Esbjerg |
| 34 | Opholdsstedet Degnebo ApS | 31,8% | 5,1 mio. kr. | 16 | 5,0 | Jyderup |
| 35 | Ask4US ApS | 30,8% | 8,8 mio. kr. | 13 | 6,8 | Farsø |
| 36 | DTB Ungestøtte ApS | 30,7% | 4,0 mio. kr. | 3 | 6,8 | Glostrup |
| 37 | Opholdsstedet Hjortemarksgaard ApS | 30,6% | — | 23 | 7,0 | Hvalsø |
| 38 | Kompas Ung ApS | 30,2% | 3,4 mio. kr. | 10 | 6,9 | Holbæk |
| 39 | BostedDanmark ApS | 30,2% | 49,2 mio. kr. | 89 | 7,9 | Haslev |
| 40 | Plus Sundhed A/S | 30,1% | 34,7 mio. kr. | 174 | 8,3 | Glostrup |
| 41 | TUSO ApS | 30,0% | 9,1 mio. kr. | 29 | 7,6 | Glostrup |
| 42 | RockThePony Bosted ApS | 30,0% | 959.996 kr. | 9 | 5,4 | Aarup |
| 43 | Autismetilbuddet Haslev ApS | 29,9% | 57,5 mio. kr. | 61 | 7,9 | Haslev |
| 44 | Hjarnøvej 36 ApS | 29,2% | 7,5 mio. kr. | 16 | 6,3 | Næstved |
| 45 | Athena Krisecenter ApS | 28,5% | 7,7 mio. kr. | 26 | 5,3 | Kalvehave |
| 46 | Fønix ApS | 28,3% | 60,4 mio. kr. | 178 | 9,3 | Brovst |
| 47 | Suhrsvej 28B ApS | 28,3% | 4,0 mio. kr. | 8 | 5,8 | Korsør |
| 48 | Ungbo Odense ApS | 28,2% | 2,2 mio. kr. | 5 | 6,0 | Odense C |
| 49 | Kildemarken Herberg ApS | 28,1% | 11,7 mio. kr. | 27 | 6,7 | Frederikshavn |
| 50 | Bostedets Psykiatri og Sikkerhed ApS | 27,1% | 1,5 mio. kr. | 11 | 6,0 | Vestbjerg |
Ranglisten dækker alle 337 virksomheder inden for pleje med boophold sorteret efter afkastningsgrad. Topplaceret er Behandlingsinstitutionen Curam ApS med 109,0%, efterfulgt af Koniki ApS (88,8%) og Artes Care ApS (88,2%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.