| # | Virksomhed | Overskudsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | EYEMAGIC ApS | 19786,3% | 2.023 kr. | — | 7,0 | Kastrup |
| 2 | ODD RESORT ApS | 12025,6% | 10.942 kr. | 1 | 6,8 | Kastrup |
| 3 | SALI HOLDING ApS | 2075,4% | 45.088 kr. | 1 | 5,5 | Sorø |
| 4 | FUNK FILM ApS | 754,7% | 233.283 kr. | 1 | 4,2 | København K |
| 5 | SCHAUMBURG FILM ApS | 569,9% | 88.385 kr. | — | 8,3 | Gentofte |
| 6 | MUSIK OG TØJ ApS | 558,6% | 277.466 kr. | 2 | 6,7 | København V |
| 7 | The Face ApS | 531,1% | 418.089 kr. | 1 | 7,1 | København V |
| 8 | SUDOKU ApS | 512,0% | 766.567 kr. | — | 7,7 | Frederiksberg C |
| 9 | Headspin ApS | 506,9% | 107.892 kr. | 1 | 6,8 | Vanløse |
| 10 | I2 ENTERTAINMENT ApS | 487,9% | 188.813 kr. | 1 | 6,8 | København N |
| 11 | DEN ERHVERVSDRIVENDE FOND BIOGRAFKLUB DANMARK | 390,8% | 198.687 kr. | 2 | 6,2 | København K |
| 12 | M & M RIGHTS ApS | 384,4% | 13.364 kr. | — | 4,4 | Charlottenlund |
| 13 | Make Sense Group ApS | 304,9% | 1.443 kr. | 1 | 5,1 | Odense SØ |
| 14 | Sandrew Metronome A/S | 282,4% | 222.230 kr. | — | 5,5 | Aalborg |
| 15 | MICHAEL PEDERSEN ApS | 268,8% | 288.256 kr. | 1 | 6,4 | Idestrup |
| 16 | DAN PICTURES ApS | 242,1% | 2.550 kr. | — | 5,6 | Charlottenlund |
| 17 | JEPPE ApS | 230,2% | 409.140 kr. | 2 | 6,4 | København S |
| 18 | DOUGLAS ENTERTAINMENT ApS | 220,6% | 18.589 kr. | — | 8,0 | Tikøb |
| 19 | BIOGRAFERNE I SLAGELSE KOMPLEMENTARSELSKAB ApS | 193,3% | 3.475 kr. | — | 8,3 | Slagelse |
| 20 | Filmen Far ApS | 180,2% | 224.941 kr. | — | 7,0 | Aarhus C |
| 21 | Fliva Production ApS | 158,1% | 240.230 kr. | 1 | 7,2 | Aarhus N |
| 22 | Small Giants Group A/S | 153,4% | 761.408 kr. | 1 | 7,1 | København NV |
| 23 | SKJ FILM PRODUCTION ApS | 151,7% | 55.618 kr. | — | 7,4 | København Ø |
| 24 | DAN FILM A/S | 151,6% | 200.253 kr. | — | 5,6 | Charlottenlund |
| 25 | PROVIWO ApS | 141,9% | 3.628 kr. | — | 7,6 | Kongens Lyngby |
| 26 | Pipeline Production A/S | 138,8% | 1,5 mio. kr. | 2 | 6,7 | Nordhavn |
| 27 | Saiga ApS | 137,0% | 5.829 kr. | 1 | 6,2 | København NV |
| 28 | PORTOBELLO FILM SALES ApS | 136,1% | 2.330 kr. | — | 5,0 | Næstved |
| 29 | KOLLEKT ApS | 133,2% | 247.000 kr. | — | 6,1 | Hvidovre |
| 30 | SPIN INTERNATIONAL (DENMARK) ApS | 130,9% | 65.699 kr. | — | 7,5 | Kruså |
| 31 | FALSTER INC. ApS | 127,6% | 137.410 kr. | 2 | 5,2 | København V |
| 32 | PlayaPhonk ApS | 124,9% | 966.962 kr. | 1 | 6,2 | Vejle |
| 33 | INESSENTIA A/S | 117,2% | 115.070 kr. | 2 | 6,1 | Nærum |
| 34 | Stellar Music ApS | 114,8% | 2,9 mio. kr. | 7 | 6,7 | København K |
| 35 | ZENTROPA ENTERTAINMENTS2 ApS | 107,0% | 387.000 kr. | — | 6,9 | Hvidovre |
| 36 | The 404 ApS | 106,7% | 5.125 kr. | — | 6,0 | København S |
| 37 | Anoki Music ApS | 105,7% | 167.027 kr. | 1 | 5,7 | Silkeborg |
| 38 | MBRACE MUSIC ApS | 102,3% | 132.894 kr. | — | 7,3 | Virum |
| 39 | Dak N' Stormy ApS | 100,5% | 2.075 kr. | 1 | 5,2 | Aarhus C |
| 40 | NEPOFILM ApS | 100,2% | 150.461 kr. | 1 | 6,9 | Vanløse |
| 41 | U & I ApS | 100,0% | 261.063 kr. | 1 | 4,3 | Ørum Djurs |
| 42 | DANSK SPORTS VIDEO ApS | 100,0% | 96.570 kr. | — | 6,8 | Skårup Fyn |
| 43 | Aurora Foto & Video ApS | 100,0% | 1.896 kr. | 1 | 4,1 | Hasselager |
| 44 | Blikflak ApS | 100,0% | 113.435 kr. | — | 8,2 | Malling |
| 45 | Rozilio Sound ApS | 100,0% | 227.198 kr. | 1 | 7,2 | København N |
| 46 | 1606 ApS | 100,0% | 97.188 kr. | 1 | 6,4 | Frederiksberg |
| 47 | Stories Inside ApS | 100,0% | 88.895 kr. | 1 | 6,5 | Horsens |
| 48 | KAN Filmproduktion ApS | 99,9% | 204.101 kr. | 1 | 4,0 | Gilleleje |
| 49 | Morgendagen ApS | 99,8% | 25.301 kr. | — | 7,4 | Aarhus C |
| 50 | Agile Mano ApS | 99,8% | 436.773 kr. | — | 5,2 | Aalborg |
Ranglisten dækker alle 1.185 virksomheder inden for produktion af film, video og tv-programmer sorteret efter overskudsgrad. Topplaceret er EYEMAGIC ApS med 19786,3%, efterfulgt af ODD RESORT ApS (12025,6%) og SALI HOLDING ApS (2075,4%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.