| # | Virksomhed | Likviditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Unrestricted ApS | 10215218,2% | -436.337 kr. | — | 4,3 | København N |
| 2 | HitInvest ApS | 284558,4% | -24.366 kr. | 1 | 6,1 | København K |
| 3 | Serenity 3D ApS | 166186,7% | -64.450 kr. | — | 3,7 | København K |
| 4 | FRAME THREE HOLDING ApS | 65349,6% | -110.503 kr. | — | 6,7 | Virum |
| 5 | BUNILAND ApS | 49633,5% | 7.500 kr. | 2 | 5,6 | Frederiksberg C |
| 6 | WB Invest ApS | 44279,5% | -8.500 kr. | — | 5,5 | Risskov |
| 7 | ELEMENT FILM ApS | 35626,6% | -433.216 kr. | 1 | 5,9 | Hvidovre |
| 8 | umae ApS | 28109,0% | 209.777 kr. | — | 7,2 | Jægerspris |
| 9 | CINE TARDINI ApS | 26534,8% | -22.326 kr. | — | 6,3 | Charlottenlund |
| 10 | PLUSFONDEN 2013 | 23372,6% | 0 kr. | — | 6,7 | Holstebro |
| 11 | BRAINSTEAM ApS | 22301,5% | -18.275 kr. | — | 7,5 | Hvidovre |
| 12 | CAT.dk ApS | 21528,6% | -139.726 kr. | — | 6,1 | Randers NV |
| 13 | ZENTROPA PRODUCTIONS3 ApS | 19520,0% | -2.000 kr. | — | 6,2 | Hvidovre |
| 14 | Nevis Productions ApS | 18871,6% | 1,1 mio. kr. | 1 | 4,8 | København K |
| 15 | Happy Go Lucky Film ApS | 18403,8% | 1,5 mio. kr. | 1 | 7,3 | Frederiksberg C |
| 16 | ARNHOLT ApS | 14752,3% | 129.802 kr. | 1 | 5,9 | Højbjerg |
| 17 | JEPPE ApS | 13790,5% | 409.140 kr. | 2 | 6,4 | København S |
| 18 | THE BIG MUSIC ApS | 13746,3% | -10.087 kr. | — | 6,6 | København V |
| 19 | VoiceArchive Global ApS | 12129,8% | -20.625 kr. | — | 7,6 | Aarhus N |
| 20 | APRIL RECORDS ApS | 11525,2% | -3.213 kr. | — | 8,2 | Kastrup |
| 21 | ZENTROPA ENTERTAINMENTS1 ApS | 10950,0% | 173.000 kr. | — | 7,0 | Hvidovre |
| 22 | DAULI FILM ApS | 10142,0% | 224.117 kr. | 1 | 6,7 | Hellerup |
| 23 | UNTOLD Holding ApS | 9980,2% | -142.363 kr. | — | 6,3 | Frederiksberg C |
| 24 | ODD RESORT ApS | 9604,0% | 10.942 kr. | 1 | 6,8 | Kastrup |
| 25 | NOUGATHESTEN ApS | 9499,1% | -37.580 kr. | 1 | 5,9 | København S |
| 26 | MARTIN ApS | 9203,7% | -192.283 kr. | — | 7,2 | København Ø |
| 27 | TRANSISTOR MUSIC ApS | 9115,3% | -15.001 kr. | — | 6,2 | Slagelse |
| 28 | MARLOWFILM PRODUCTIONS ApS | 8958,8% | -47.524 kr. | 26 | 6,4 | Frederiksberg C |
| 29 | CRONE FILM ApS | 8854,7% | — | 2 | 6,9 | København SV |
| 30 | 3 Døtre ApS | 8207,7% | -53.860 kr. | 1 | 5,8 | Frederiksberg C |
| 31 | Pipeline Production A/S | 7900,1% | 1,5 mio. kr. | 2 | 6,7 | Nordhavn |
| 32 | Tomas Høffding ApS | 7594,2% | 2,1 mio. kr. | 1 | 6,3 | København V |
| 33 | INESSENTIA A/S | 7555,1% | 115.070 kr. | 2 | 6,1 | Nærum |
| 34 | Woody Inc. ApS | 7443,5% | -39.811 kr. | — | 7,2 | Hvidovre |
| 35 | FRIDTHJOF ENTERTAINMENT ApS | 7195,8% | 2,4 mio. kr. | 2 | 7,7 | Aarhus C |
| 36 | FLIMMER FILM ApS | 7062,6% | 420.250 kr. | 1 | 6,5 | København Ø |
| 37 | SHOOT AND INVEST ApS | 7011,3% | -56.093 kr. | 1 | 6,8 | København Ø |
| 38 | HEICK MUSIC ApS | 6625,5% | 2,0 mio. kr. | 2 | 7,5 | Holte |
| 39 | WALKIE TALKIE BOY ApS | 6608,3% | 7,3 mio. kr. | 1 | 7,1 | København S |
| 40 | Vintage Cloud A/S | 6601,0% | 559.307 kr. | 2 | 5,4 | Søborg |
| 41 | SCHAUMBURG FILM ApS | 6440,2% | 88.385 kr. | — | 8,3 | Gentofte |
| 42 | Danish Ad Vision ApS | 6379,3% | 16.500 kr. | — | 7,1 | Aalborg |
| 43 | Bearwood ApS | 5339,7% | 1,8 mio. kr. | 1 | 6,4 | Aarhus C |
| 44 | MBRACE MUSIC ApS | 5063,9% | 132.894 kr. | — | 7,3 | Virum |
| 45 | ALPHAVILLE PICTURES COPENHAGEN ApS | 5043,8% | — | — | 7,2 | Charlottenlund |
| 46 | POUL BRUUN PRODUCTION ApS | 4598,2% | -13.701 kr. | 1 | 5,7 | Hellerup |
| 47 | Zachariassen ApS | 4586,1% | -99.920 kr. | 1 | 5,0 | København K |
| 48 | Route8 ApS | 4497,5% | 579.370 kr. | 2 | 6,3 | Greve |
| 49 | PETTTER 2 ApS | 4389,9% | 327.487 kr. | 2 | 6,2 | København K |
| 50 | Saiga ApS | 4169,6% | 5.829 kr. | 1 | 6,2 | København NV |
Ranglisten dækker alle 1.640 virksomheder inden for produktion af film, video og tv-programmer sorteret efter likviditetsgrad. Topplaceret er Unrestricted ApS med 10215218,2%, efterfulgt af HitInvest ApS (284558,4%) og Serenity 3D ApS (166186,7%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.