| # | Virksomhed | Afkastningsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Sandrew Metronome Holding ApS | 11180,8% | 13,6 mio. kr. | — | 5,4 | Aalborg |
| 2 | CreatorHive ApS | 5171,1% | -92.096 kr. | 1 | 5,5 | Højbjerg |
| 3 | Agile Mano ApS | 4364,9% | 436.773 kr. | — | 5,2 | Aalborg |
| 4 | FUNK FILM ApS | 3864,4% | 233.283 kr. | 1 | 4,2 | København K |
| 5 | Hou Film ApS | 3747,6% | 134.648 kr. | 1 | 3,4 | København K |
| 6 | KAN Filmproduktion ApS | 1047,8% | 204.101 kr. | 1 | 4,0 | Gilleleje |
| 7 | DODO MUSIC PRODUCTION ApS | 463,4% | — | — | 4,6 | Kgs. Lyngby |
| 8 | WASABI FILM ApS | 415,2% | 1,6 mio. kr. | 3 | 3,6 | Aarhus C |
| 9 | MEDIA ART CONNECTIONS ApS | 321,8% | 160.038 kr. | — | 7,1 | Brønderslev |
| 10 | DAN FILM A/S | 318,0% | 200.253 kr. | — | 5,6 | Charlottenlund |
| 11 | PLUK ENTERPRISES ApS | 238,2% | 262.212 kr. | — | 5,4 | Frederiksberg C |
| 12 | Billy B. Records ApS | 219,6% | 348.795 kr. | — | 5,1 | København K |
| 13 | B Factor ApS | 197,7% | 2,7 mio. kr. | 1 | 5,3 | Aalborg |
| 14 | Joyful Eyes ApS | 180,5% | -65.563 kr. | — | 7,3 | Frederiksberg C |
| 15 | soundtrack. ApS | 174,9% | 3,6 mio. kr. | 2 | 6,1 | København S |
| 16 | DAN PICTURES ApS | 170,4% | 2.550 kr. | — | 5,6 | Charlottenlund |
| 17 | Sequoia Global Alliance ApS | 169,7% | — | 2 | 7,1 | København K |
| 18 | CC MUSIC ApS | 146,2% | 8.411 kr. | — | 5,3 | Præstø |
| 19 | Perikas Film ApS | 133,6% | 111.169 kr. | 1 | 3,7 | Faxe |
| 20 | daller & co. ApS | 129,8% | 55.133 kr. | 1 | 4,3 | København K |
| 21 | STEFMUSIC ApS | 124,4% | 305.378 kr. | — | 6,0 | København Ø |
| 22 | CHRISTOPHER MUSIC ApS | 121,8% | 3,8 mio. kr. | 2 | 5,3 | København K |
| 23 | Bagved ApS | 98,2% | 113.252 kr. | 1 | 6,2 | Frederiksberg |
| 24 | umae ApS | 97,6% | 209.777 kr. | — | 7,2 | Jægerspris |
| 25 | 1606 ApS | 96,8% | 97.188 kr. | 1 | 6,4 | Frederiksberg |
| 26 | Mercur Film ApS | 93,9% | 48.986 kr. | — | 4,3 | Værløse |
| 27 | EYEMAGIC ApS | 90,2% | 2.023 kr. | — | 7,0 | Kastrup |
| 28 | Eidnes Studios Fyn ApS | 87,7% | 1,2 mio. kr. | 3 | 5,7 | Odense C |
| 29 | Dramatic Girls ApS | 86,6% | 997.981 kr. | 1 | 6,9 | Gentofte |
| 30 | Headspin ApS | 86,5% | 107.892 kr. | 1 | 6,8 | Vanløse |
| 31 | Chemistry Film ApS | 85,7% | 12,5 mio. kr. | 19 | 6,9 | København K |
| 32 | Flexmusic ApS | 84,8% | 475.857 kr. | 1 | 5,3 | København K |
| 33 | Morgendagen ApS | 82,3% | 25.301 kr. | — | 7,4 | Aarhus C |
| 34 | HENRIK SAABYE PRODUCTION INTERNATIONAL ApS | 82,3% | 2,2 mio. kr. | 1 | 7,5 | Frederiksberg |
| 35 | Sonify ApS | 80,3% | 841.654 kr. | 1 | 7,0 | København N |
| 36 | REITER FILM ApS | 79,7% | 636.787 kr. | 2 | 6,6 | København S |
| 37 | Rozilio Sound ApS | 79,2% | 227.198 kr. | 1 | 7,2 | København N |
| 38 | KAPJEY ApS | 78,5% | 152.093 kr. | — | 7,4 | Klarup |
| 39 | Viddy ApS | 78,0% | 563.762 kr. | 1 | 4,3 | Ry |
| 40 | TONE TARDING FILM ApS | 76,3% | 272.953 kr. | — | 7,7 | København K |
| 41 | Miracle Mile ApS | 76,1% | 1,8 mio. kr. | 1 | 7,1 | Aarhus C |
| 42 | Panalama ApS | 75,9% | 138.542 kr. | — | 4,8 | Frederiksberg |
| 43 | Film Assets ApS | 75,6% | 2,1 mio. kr. | 1 | 7,2 | Risskov |
| 44 | EDVARD FRIIS-MØLLER ApS | 74,8% | 152.342 kr. | 1 | 5,7 | København Ø |
| 45 | Le Grand Danois ApS | 73,9% | 1,8 mio. kr. | 1 | 7,0 | København S |
| 46 | MAGNUS GABRIELS ApS | 73,1% | 102.286 kr. | — | 8,0 | København N |
| 47 | COMMUNITYWOMEN PRODUCTION ApS | 72,0% | -13.515 kr. | — | 4,7 | Hellerup |
| 48 | Sprint Film ApS | 71,9% | 88.909 kr. | 1 | 3,8 | København K |
| 49 | JMD Sound Studios ApS | 71,7% | 841.940 kr. | 1 | 7,3 | København S |
| 50 | Røssner Productions ApS | 71,2% | 485.878 kr. | 1 | 6,7 | København S |
Ranglisten dækker alle 1.682 virksomheder inden for produktion af film, video og tv-programmer sorteret efter afkastningsgrad. Topplaceret er Sandrew Metronome Holding ApS med 11180,8%, efterfulgt af CreatorHive ApS (5171,1%) og Agile Mano ApS (4364,9%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.