Top Detailhandel: Soliditetsgrad
Top 100 virksomheder inden for detailhandel sorteret efter soliditetsgrad. Gallerio ApS topper med 180,0%, fulgt af Jutlander Group ApS (135,9%) og Fru & Frøken ApS (103,1%). Samlet 13.094 virksomheder i branchen indgår i rangliste-datasættet. Kilde: Erhvervsstyrelsens CVR-register og XBRL-regnskabsdata, opdateret 2. september 2026.
| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Gallerio ApS | 180,0% | 0 kr. | 1 | 3,9 | Hvidovre |
| 2 | Jutlander Group ApS | 135,9% | -6.970 kr. | — | 4,8 | Skjern |
| 3 | Fru & Frøken ApS | 103,1% | -252.354 kr. | — | 4,4 | Solbjerg |
| 4 | HJK ApS | 100,7% | -15.122 kr. | — | 5,2 | Hørsholm |
| 5 | EUROPARTNER SCANDINAVIA ApS | 100,0% | -24.931 kr. | — | 6,6 | Klampenborg |
| 6 | BAAGØE ApS | 100,0% | 11.995 kr. | — | 7,3 | Viby Sjælland |
| 7 | JOHNNY MELBY A/S | 100,0% | -50.076 kr. | — | 6,9 | Karlslunde |
| 8 | KONSTANTIN DANMARK ApS | 100,0% | -446 kr. | — | 6,9 | København Ø |
| 9 | TRADEPOST LYNGBY ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 7,4 | Farum |
| 10 | HH af 1. maj 2017 ApS | 100,0% | -460 kr. | — | 6,4 | Slagelse |
| 11 | Artpilot ApS | 100,0% | -6.148 kr. | — | 7,0 | Viborg |
| 12 | Le Kirk ApS | 100,0% | -15.974 kr. | 1 | 6,2 | Esbjerg V |
| 13 | BONNÉN ApS | 100,0% | -5.503 kr. | 1 | 6,5 | Bogense |
| 14 | NiceSmileClub ApS | 100,0% | — | — | 6,5 | Tranbjerg J |
| 15 | Gnious Emeritus VIII ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 7,4 | Ikast |
| 16 | Inwi ApS | 100,0% | 0 kr. | 1 | 5,8 | København Ø |
| 17 | HAGIR ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,6 | Vanløse |
| 18 | Marcus Emeritus I ApS | 100,0% | 0 kr. | 9 | 6,3 | Ikast |
| 19 | PIGSBORG MARINE ApS | 100,0% | -3.155 kr. | — | 6,0 | Kolding |
| 20 | CAMPING-IT ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,7 | Svendborg |
| 21 | Made for Dreams A/S | 100,0% | 0 kr. | — | 7,5 | Vamdrup |
| 22 | SMAKER SELEKT ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 7,1 | København K |
| 23 | ECOLIGHT.DK ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 7,5 | Præstø |
| 24 | HA-PI.DK ApS | 100,0% | 11.916 kr. | — | 7,4 | Hillerød |
| 25 | Mørkhøj Frugt og blomster ApS | 100,0% | 1,2 mio. kr. | 1 | 5,4 | Søborg |
| 26 | STENKØBMANDEN ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 7,1 | Virum |
| 27 | GRANITSALG.DK ApS | 100,0% | -1.745 kr. | 1 | 6,1 | Rungsted Kyst |
| 28 | JEWELZ ApS | 100,0% | -3.425 kr. | — | 7,2 | Greve |
| 29 | ENVÌO ApS | 100,0% | 219.538 kr. | 1 | 6,5 | Silkeborg |
| 30 | ES DALE HOLDING ApS | 100,0% | — | — | 6,7 | Odense C |
| 31 | JR OPPORTUNITIES ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 7,9 | Åbyhøj |
| 32 | Gnious Emeritus VI ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 7,5 | Ikast |
| 33 | ABF Handel ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,9 | Rønde |
| 34 | SSE Holding ApS | 100,0% | -3.189 kr. | — | 6,5 | Køge |
| 35 | JUTLANDTEC ApS | 100,0% | -358 kr. | — | 6,9 | Vadum |
| 36 | Agree ApS | 100,0% | -6.312 kr. | 1 | 5,5 | Esbjerg |
| 37 | BYG OG FRI S.M.B.A. | 100,0% | 0 kr. | — | 2,2 | Aarhus N |
| 38 | T OG D, VEJLE ApS | 100,0% | -2.700 kr. | — | 6,8 | Børkop |
| 39 | ROSELUND HOLDING ApS | 100,0% | -33.104 kr. | — | 6,4 | København NV |
| 40 | Prison Garment Imports ApS | 100,0% | 73.120 kr. | — | 7,7 | Kettinge |
| 41 | ØKODRIK ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,9 | Brøndby |
| 42 | BS TRADER ApS | 100,0% | 0 kr. | 1 | 5,9 | Valby |
| 43 | NAMOMA ApS | 100,0% | -2.250 kr. | — | 7,2 | Vejle |
| 44 | SELA ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,7 | Humlebæk |
| 45 | LB NETWORK ApS | 100,0% | 70.297 kr. | — | 8,0 | Billund |
| 46 | TREND URE ENGROS S.M.B.A | 100,0% | 3.470 kr. | — | 4,0 | Haslev |
| 47 | DANISHTREND.COM S.M.B.A | 100,0% | 41.561 kr. | 1 | 4,0 | Haslev |
| 48 | SCOOTFACTORY ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 7,0 | Kokkedal |
| 49 | HVAM TRADING ApS | 100,0% | -2.500 kr. | 1 | 5,3 | Dronningmølle |
| 50 | SEPIO DK ApS | 100,0% | 647.667 kr. | 1 | 5,5 | Holte |
Om ranglisten for detailhandel
Ranglisten dækker alle 13.094 virksomheder inden for detailhandel sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er Gallerio ApS med 180,0%, efterfulgt af Jutlander Group ApS (135,9%) og Fru & Frøken ApS (103,1%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.