| # | Virksomhed | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | PEDERSEN & NIELSEN AUTOMOBILFORRETNING A/S | 2,1 mia. kr. | 428 | 8,0 | Randers SØ |
| 2 | HARRIDSLEV BRUGSFORENING | 40,4 mio. kr. | 29 | 5,9 | Randers NØ |
| 3 | JYDSK AUTOMOBIL CENTRUM A/S | 36,4 mio. kr. | 58 | 8,0 | Randers SØ |
| 4 | Protection Group Denmark A/S | 24,7 mio. kr. | 15 | 7,5 | Randers SV |
| 5 | BILHUSET HALDRUP RANDERS A/S | 24,7 mio. kr. | 47 | 7,2 | Randers SV |
| 6 | BILCO A/S RANDERS | 18,4 mio. kr. | 33 | 7,7 | Randers SØ |
| 7 | AUTOCENTER ASSENTOFT ApS | 17,1 mio. kr. | 12 | 7,8 | Randers SØ |
| 8 | Mercari Cars ApS | 16,2 mio. kr. | 8 | 6,9 | Randers NV |
| 9 | RÅBY BRUGSFORENING AMBA | 14,5 mio. kr. | 13 | 3,4 | Havndal |
| 10 | ABC LAVPRIS, RANDERS ApS | 13,9 mio. kr. | 57 | 4,6 | Randers NV |
| 11 | Østjysk Autohandel Randers ApS | 12,6 mio. kr. | 8 | 6,8 | Randers SV |
| 12 | El Recycling ApS | 12,1 mio. kr. | 60 | 6,8 | Randers NV |
| 13 | HINSHØJ CARAVAN A/S | 11,5 mio. kr. | 23 | 5,7 | Randers NV |
| 14 | KRONJYLLANDS CAMPING CENTER A/S | 9,0 mio. kr. | 20 | 6,1 | Randers SØ |
| 15 | Broge Trading ApS | 8,9 mio. kr. | 1 | 7,2 | Randers C |
| 16 | Invita Randers A/S | 8,0 mio. kr. | 11 | 5,9 | Randers SV |
| 17 | EHM RANDERS ApS | 7,7 mio. kr. | 15 | 4,8 | Randers SØ |
| 18 | PER MICHAEL HANSEN, 855 HELSTED ApS | 7,1 mio. kr. | 42 | 7,6 | Randers NV |
| 19 | eCAR A/S | 6,9 mio. kr. | 11 | 6,5 | Randers SV |
| 20 | HTH Randers A/S | 6,8 mio. kr. | 10 | 4,9 | Randers SØ |
| 21 | Troels Poulsen, 782 Hornbæk ApS | 6,6 mio. kr. | 61 | 8,0 | Randers NV |
| 22 | NYT SYN TORVEGADE ApS | 5,8 mio. kr. | 7 | 7,8 | Randers C |
| 23 | HELSTED BAGEREN ApS | 5,8 mio. kr. | 24 | 6,3 | Randers NV |
| 24 | EM AUTOCENTER ApS | 5,8 mio. kr. | 8 | 7,6 | Randers SØ |
| 25 | Svane Køkkenet Randers A/S | 5,7 mio. kr. | 8 | 4,8 | Randers SV |
| 26 | NordicScreen ApS | 5,5 mio. kr. | 14 | 4,2 | Randers NV |
| 27 | Jakob Jørgensen, 962 Randers ApS | 5,4 mio. kr. | 45 | 8,1 | Randers C |
| 28 | Stinus Steimle, 716 Langå ApS | 5,4 mio. kr. | 50 | 6,7 | Langå |
| 29 | Namadi Care ApS | 5,3 mio. kr. | 13 | 6,2 | Randers C |
| 30 | Billigblomst Randers ApS | 4,9 mio. kr. | 23 | 6,8 | Randers SØ |
| 31 | BRUGSEN SPENTRUP | 4,9 mio. kr. | 33 | 4,8 | Spentrup |
| 32 | GUDENÅ ApS | 4,7 mio. kr. | 12 | 7,3 | Randers SV |
| 33 | AUTOFOKUS DRASTRUP ApS | 4,6 mio. kr. | 10 | 5,9 | Randers SØ |
| 34 | by SØLVTOFTE ApS | 4,4 mio. kr. | 7 | 7,1 | Randers C |
| 35 | Niels Bjerregaard, 991 Randers ApS | 4,2 mio. kr. | 40 | 5,6 | Randers NV |
| 36 | Bilbud ApS | 4,1 mio. kr. | 5 | 6,7 | Randers SØ |
| 37 | Peder Bak, 469 Assentoft ApS | 4,0 mio. kr. | 37 | 4,7 | Randers SØ |
| 38 | Meldgaard & Larsen Biler ApS | 3,9 mio. kr. | 4 | 5,9 | Randers SØ |
| 39 | Kvik Køkken Randers ApS | 3,7 mio. kr. | 5 | 6,9 | Randers SØ |
| 40 | Jacob Nielsen, 739 Gudenåcentret ApS | 3,7 mio. kr. | 44 | 5,8 | Randers SV |
| 41 | Jesper Stenberg, 760 Dronningborg ApS | 3,6 mio. kr. | 49 | 5,1 | Randers NØ |
| 42 | Signe Holst, 442 Randers ApS | 3,6 mio. kr. | 46 | 6,8 | Randers NØ |
| 43 | MAAK-Shop ApS | 3,5 mio. kr. | 10 | 6,3 | Randers C |
| 44 | Bilcenter-Randers Aps | 3,5 mio. kr. | 10 | 6,8 | Randers SØ |
| 45 | CFMOTO Storehouse A/S | 3,4 mio. kr. | 10 | 3,6 | Randers SØ |
| 46 | Delikatessehuset A/S | 3,4 mio. kr. | 27 | 6,8 | Randers SØ |
| 47 | Guldsmed Bræmer-Jensen ApS | 3,3 mio. kr. | 9 | 6,2 | Randers C |
| 48 | Gardinfabrikken ApS | 3,3 mio. kr. | 9 | 7,1 | Hadsten |
| 49 | Peter Stausholm ApS | 3,3 mio. kr. | 28 | 3,4 | Randers NØ |
| 50 | CYCLINGPARTS ApS | 3,3 mio. kr. | 7 | 7,7 | Randers SV |
Ranglisten dækker alle 222 virksomheder inden for detailhandel i randers sorteret efter omsætning. Topplaceret er PEDERSEN & NIELSEN AUTOMOBILFORRETNING A/S med 2,1 mia. kr., efterfulgt af HARRIDSLEV BRUGSFORENING (40,4 mio. kr.) og JYDSK AUTOMOBIL CENTRUM A/S (36,4 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.