| # | Virksomhed | Egenkapital | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | SYNOPTIK A/S | 2,0 mia. kr. | 2,9 mia. kr. | 816 | 9,5 | Herlev |
| 2 | IMERCO A/S | 1,0 mia. kr. | 1,8 mia. kr. | 1.613 | 8,4 | Herlev |
| 3 | Rituals Cosmetics Denmark ApS | 39,1 mio. kr. | — | 246 | 9,4 | Herlev |
| 4 | CPH-CLASSIC ApS | 20,8 mio. kr. | 7,6 mio. kr. | 8 | 8,0 | Herlev |
| 5 | NORTH SAILS A/S | 16,0 mio. kr. | 12,2 mio. kr. | 12 | 6,6 | Herlev |
| 6 | Levitate Technology ApS | 13,1 mio. kr. | 3,4 mio. kr. | 18 | 6,7 | Herlev |
| 7 | Matsmart in Scandinavia ApS | 7,5 mio. kr. | 84.136 kr. | 1 | 4,8 | Herlev |
| 8 | FLISE BENT A/S | 6,3 mio. kr. | 5,1 mio. kr. | 11 | 6,7 | Herlev |
| 9 | DEN INTELLIGENTE KROP ApS | 5,3 mio. kr. | 3,8 mio. kr. | 9 | 6,9 | Herlev |
| 10 | MORFARS.DK ApS | 4,5 mio. kr. | 5,3 mio. kr. | 10 | 7,8 | Herlev |
| 11 | Høreservice Danmark ApS | 4,2 mio. kr. | 17,6 mio. kr. | 60 | 7,3 | Herlev |
| 12 | Garant Herlev ApS | 3,7 mio. kr. | 5,8 mio. kr. | 9 | 6,9 | Herlev |
| 13 | VAGI HOLDING ApS | 3,7 mio. kr. | -6.836 kr. | 1 | 5,9 | Herlev |
| 14 | LEXINGTON DENMARK ApS | 2,7 mio. kr. | 282.469 kr. | — | 6,8 | Herlev |
| 15 | DANSPRINT ApS | 2,4 mio. kr. | 1,9 mio. kr. | 7 | 7,4 | Herlev |
| 16 | Tapwell ApS | 2,1 mio. kr. | 2,6 mio. kr. | 3 | 6,3 | Roskilde |
| 17 | C. RØNNEST ApS | 2,0 mio. kr. | 2,7 mio. kr. | 6 | 6,8 | Herlev |
| 18 | Flise Bent Totalentreprise ApS | 1,8 mio. kr. | 1,7 mio. kr. | — | 7,4 | Herlev |
| 19 | Pet Retail ApS | 1,5 mio. kr. | 2,5 mio. kr. | 10 | 4,4 | Herlev |
| 20 | Mr. Bruun ApS | 1,4 mio. kr. | 1,3 mio. kr. | 3 | 6,3 | Herlev |
| 21 | Sener ApS | 945.198 kr. | 2,5 mio. kr. | 12 | 4,6 | Herlev |
| 22 | ByAchilles ApS | 586.101 kr. | 1,0 mio. kr. | 2 | 5,2 | Herlev |
| 23 | Daniel Corinth-Hansen, 472 Herlev ApS | 563.751 kr. | 4,3 mio. kr. | 30 | 6,0 | Herlev |
| 24 | Naturvinsklubben Lassolle ApS | 527.317 kr. | -88.942 kr. | — | 6,3 | Herlev |
| 25 | Rygsmertefri ApS | 518.395 kr. | — | 1 | 6,7 | Herlev |
| 26 | CPHAGEN ApS | 465.249 kr. | 501.726 kr. | 3 | 6,2 | Herlev |
| 27 | Goticket ApS | 272.489 kr. | 0 kr. | — | 7,4 | Herlev |
| 28 | RudeCru Brand House ApS | 251.327 kr. | 1,9 mio. kr. | 8 | 4,0 | Herlev |
| 29 | CUSTOM CARS ApS | 206.616 kr. | 0 kr. | — | 6,5 | Herlev |
| 30 | House of Products ApS | 127.909 kr. | 187.085 kr. | 2 | 5,7 | København SV |
| 31 | By Fogstrup ApS | 123.856 kr. | 55.398 kr. | 1 | 5,5 | Herlev |
| 32 | S. HERMANN ApS | 100.910 kr. | 1,2 mio. kr. | 5 | 4,0 | Herlev |
| 33 | Naturam ApS | 100.285 kr. | 499.090 kr. | 3 | 4,3 | Herlev |
| 34 | Olivers ApS | 73.519 kr. | 159.306 kr. | 1 | 3,3 | Herlev |
| 35 | Seiseta Denmark ApS | 57.347 kr. | 14.295 kr. | — | 5,7 | Herlev |
| 36 | BOGGI DENMARK ApS | 45.244 kr. | 1,1 mio. kr. | 4 | 3,3 | Herlev |
| 37 | The Candy World ApS | 38.500 kr. | -1.500 kr. | — | 7,3 | Herlev |
| 38 | AutoProCare ApS | 37.760 kr. | 293.480 kr. | 2 | 4,8 | Herlev |
| 39 | VINØL HOBBY ApS | 30.417 kr. | 186.760 kr. | 1 | 4,0 | Herlev |
| 40 | Centrumfoto ApS | 29.984 kr. | 148.549 kr. | 1 | 5,1 | Herlev |
| 41 | Restoreit ApS | 23.538 kr. | 151.027 kr. | 3 | 4,1 | Herlev |
| 42 | M.B.M. ApS | 20.208 kr. | -720 kr. | — | 6,3 | Herlev |
| 43 | Vindruen Vinhandel ApS | 14.446 kr. | 884.976 kr. | 2 | 3,5 | Herlev |
| 44 | Juana ApS | 10.606 kr. | — | — | 4,3 | Herlev |
| 45 | KEYLESS S.M.B.A | 0 kr. | 0 kr. | — | 3,6 | Herlev |
| 46 | FitJewels ApS | -169 kr. | -18.040 kr. | — | 3,6 | Herlev |
| 47 | A-Chain ApS | -6.221 kr. | -26.430 kr. | — | 3,8 | Herlev |
| 48 | Dit Havecenter ApS | -11.806 kr. | -9.683 kr. | — | 4,3 | Herlev |
| 49 | Vendy ApS | -12.139 kr. | 13.617 kr. | — | 2,8 | Herlev |
| 50 | Visti Graae Racing ApS | -52.717 kr. | 335.147 kr. | 3 | 2,5 | Herlev |
Ranglisten dækker alle 69 virksomheder inden for detailhandel i herlev sorteret efter egenkapital. Topplaceret er SYNOPTIK A/S med 2,0 mia. kr., efterfulgt af IMERCO A/S (1,0 mia. kr.) og Rituals Cosmetics Denmark ApS (39,1 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.