| # | Virksomhed | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | BRUGSEN FOR RØDEKRO OG OMEGN AMBA | 124,8 mio. kr. | 76 | 7,3 | Rødekro |
| 2 | PADBORG OG OMEGNS BRUGSFORENING | 123,8 mio. kr. | 77 | 7,8 | Padborg |
| 3 | Next Mobility Aabenraa A/S | 17,4 mio. kr. | 30 | 7,9 | Aabenraa |
| 4 | HALLMANN DANMARK ApS | 13,2 mio. kr. | 48 | 3,6 | Aabenraa |
| 5 | JACOBSEN MØBLER AABENRAA ApS | 13,1 mio. kr. | 30 | 5,5 | Aabenraa |
| 6 | REESE MARIN ApS | 9,9 mio. kr. | 5 | 7,2 | Aabenraa |
| 7 | HOLBØL OG OMEGNS BRUGSFORENING | 9,7 mio. kr. | 5 | 4,4 | Kruså |
| 8 | BRØDRENE SCHMIDT ApS | 9,6 mio. kr. | 13 | 8,1 | Aabenraa |
| 9 | TINGLEV OG OMEGNS BRUGSFORENING | 8,2 mio. kr. | 37 | 6,9 | Tinglev |
| 10 | LØJT BRUGSFORENING AMBA | 7,6 mio. kr. | 40 | 5,8 | Aabenraa |
| 11 | REMA 1000, 705 AABENRAA ApS | 6,5 mio. kr. | 43 | 6,6 | Horsens |
| 12 | Jan Lund, 706 Rødekro ApS | 6,5 mio. kr. | 45 | 6,7 | Rødekro |
| 13 | RAVSTED SLAGTERI ApS | 5,3 mio. kr. | 14 | 7,3 | Bylderup-Bov |
| 14 | Svane Køkkenet Aabenraa A/S | 5,0 mio. kr. | 9 | 5,7 | Aabenraa |
| 15 | Kim Nicolajsen, 705 Aabenraa ApS | 4,5 mio. kr. | 44 | 7,1 | Aabenraa |
| 16 | Byllemos Automobiler A/S | 4,4 mio. kr. | 8 | 7,3 | Aabenraa |
| 17 | N. K. IMPORT ApS | 4,2 mio. kr. | 2 | 6,4 | Aabenraa |
| 18 | NH CAMPING A/S | 4,0 mio. kr. | 11 | 4,9 | Rødekro |
| 19 | ABRAHAMSEN BOG & IDÉ ApS | 3,9 mio. kr. | 11 | 7,1 | Aabenraa |
| 20 | JAKOBS BOLIGCENTER ApS | 3,9 mio. kr. | 11 | 8,0 | Rødekro |
| 21 | A.G. SPORT A/S | 3,9 mio. kr. | 7 | 5,7 | Aabenraa |
| 22 | Automentor Danmark A/S | 3,9 mio. kr. | 4 | 6,4 | Padborg |
| 23 | Kim Hougaard, 748 Gråsten ApS | 3,7 mio. kr. | 23 | 6,1 | Gråsten |
| 24 | HUGO SISSECK BOLIGUDSTYR ApS | 3,4 mio. kr. | 8 | 5,7 | Padborg |
| 25 | KOLLUND MØBLER A/S | 3,3 mio. kr. | 1 | 4,7 | Kruså |
| 26 | Finn Mikkelsen, 966 Kruså ApS | 3,2 mio. kr. | 50 | 5,0 | Kruså |
| 27 | Mikael Saks, 412 Aabenraa ApS | 2,8 mio. kr. | 39 | 4,1 | Aabenraa |
| 28 | DANIA TRUCK DENMARK A/S | 2,8 mio. kr. | 9 | 4,7 | Rødekro |
| 29 | OK Køkkenrenovering Sønderjylland ApS | 2,7 mio. kr. | 5 | 6,6 | Rødekro |
| 30 | OPTIK HALLMANN ApS | 2,6 mio. kr. | 6 | 6,9 | Padborg |
| 31 | KÆRE BØRN AABENRAA ApS | 2,6 mio. kr. | 17 | 4,8 | Aabenraa |
| 32 | HERRE HUS AABENRAA A/S | 2,6 mio. kr. | 9 | 5,6 | Aabenraa |
| 33 | Aabenraa Køkkencenter ApS | 2,4 mio. kr. | 5 | 4,1 | Aabenraa |
| 34 | Bovrup Købmandsgård Drift af 2021 ApS | 2,3 mio. kr. | 12 | 5,9 | Aabenraa |
| 35 | AABENRAA ANTIKVITETSHANDEL. HANS JØRGEN PETERSEN A/S | 2,1 mio. kr. | 3 | 7,1 | Aabenraa |
| 36 | Min købmand Bylderup-Bov ApS | 2,1 mio. kr. | 15 | 3,1 | Bylderup-Bov |
| 37 | JAN JENSEN. URE-OPTIK-GULD-SØLV ApS | 2,1 mio. kr. | 7 | 5,9 | Padborg |
| 38 | ButikHovedgaden 1 ApS | 2,0 mio. kr. | 10 | 4,0 | Rødekro |
| 39 | LACE A/S | 2,0 mio. kr. | 3 | 7,2 | Kruså |
| 40 | LH AUTOPARTS ApS | 2,0 mio. kr. | 3 | 6,9 | Rødekro |
| 41 | CORNETT SKO ApS | 1,9 mio. kr. | 7 | 4,6 | Aabenraa |
| 42 | GULD DESIGN ApS | 1,9 mio. kr. | 4 | 7,0 | Aabenraa |
| 43 | Kop & Kande Aabenraa ApS | 1,9 mio. kr. | 6 | 5,8 | Aabenraa |
| 44 | Invest MJ ApS | 1,8 mio. kr. | — | 4,3 | Rødekro |
| 45 | CHRISTEN AGERLEY SØNDERBORG A/S | 1,7 mio. kr. | — | 7,9 | Aabenraa |
| 46 | KARSTENS CYKEL- KNALLERT- OG MC-CENTER ApS | 1,6 mio. kr. | 4 | 4,7 | Aabenraa |
| 47 | blomst&bolig ApS | 1,6 mio. kr. | 9 | 3,4 | Padborg |
| 48 | AUTOFORUM AABENRAA A/S | 1,6 mio. kr. | 1 | 6,3 | Aabenraa |
| 49 | FINN SCHMIDT JENSEN ApS | 1,5 mio. kr. | 3 | 6,5 | Aabenraa |
| 50 | Auto Globe ApS | 1,5 mio. kr. | 2 | 5,7 | Aabenraa |
Ranglisten dækker alle 129 virksomheder inden for detailhandel i aabenraa sorteret efter omsætning. Topplaceret er BRUGSEN FOR RØDEKRO OG OMEGN AMBA med 124,8 mio. kr., efterfulgt af PADBORG OG OMEGNS BRUGSFORENING (123,8 mio. kr.) og Next Mobility Aabenraa A/S (17,4 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.