| # | Virksomhed | Egenkapital | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Auto IT A/S | 33,4 mio. kr. | 73,4 mio. kr. | 84 | 7,4 | Taastrup |
| 2 | Stratu Group ApS | 31,1 mio. kr. | 29,6 mio. kr. | 2 | 5,1 | Taastrup |
| 3 | C & B SYSTEMER A/S | 26,6 mio. kr. | 26,9 mio. kr. | 25 | 6,0 | Taastrup |
| 4 | PLM GROUP DANMARK A/S | 16,7 mio. kr. | 33,7 mio. kr. | 47 | 7,8 | Taastrup |
| 5 | NTD ApS | 9,3 mio. kr. | 7,6 mio. kr. | 5 | 7,7 | Taastrup |
| 6 | AIQOS ApS | 5,6 mio. kr. | 23,1 mio. kr. | 15 | 7,5 | Taastrup |
| 7 | Blue Dock ApS | 5,2 mio. kr. | 424.970 kr. | 3 | 5,7 | Taastrup |
| 8 | We Bring IT ApS | 3,7 mio. kr. | 7,0 mio. kr. | 4 | 6,7 | Taastrup |
| 9 | LAUGE INVEST ApS | 3,6 mio. kr. | -43.059 kr. | 1 | 5,7 | Taastrup |
| 10 | MAKE IT ApS | 3,5 mio. kr. | 1,3 mio. kr. | 1 | 6,7 | Taastrup |
| 11 | Simple ERP Øst ApS | 3,3 mio. kr. | 8,6 mio. kr. | 10 | 7,5 | Køge |
| 12 | KLOKKEHØJGAARD ApS | 3,3 mio. kr. | -6.250 kr. | — | 8,1 | Taastrup |
| 13 | Stratu A/S | 3,0 mio. kr. | 25,6 mio. kr. | 21 | 5,5 | Taastrup |
| 14 | SOLVENCYTOOL ApS | 2,9 mio. kr. | 9,8 mio. kr. | 6 | 7,8 | Taastrup |
| 15 | Hifishark.com ApS | 2,8 mio. kr. | 2,6 mio. kr. | 3 | 7,6 | Taastrup |
| 16 | ENLIGHT ApS | 2,4 mio. kr. | 8,7 mio. kr. | 12 | 7,7 | Taastrup |
| 17 | Sourcing IT ApS | 1,9 mio. kr. | 28,5 mio. kr. | 4 | 5,8 | Hedehusene |
| 18 | COMPUHOUSE ApS | 1,9 mio. kr. | 518.346 kr. | 2 | 7,1 | Taastrup |
| 19 | Caj Consulting ApS | 1,7 mio. kr. | 737.406 kr. | 1 | 6,3 | Hedehusene |
| 20 | Samoscan ApS | 1,6 mio. kr. | 1,4 mio. kr. | 1 | 6,8 | Hedehusene |
| 21 | BASIT ApS | 1,5 mio. kr. | 438.500 kr. | 1 | 6,9 | Taastrup |
| 22 | CRUNCH IT ApS | 1,4 mio. kr. | 3,0 mio. kr. | 2 | 4,4 | København Ø |
| 23 | compose'it ApS | 1,4 mio. kr. | 5,5 mio. kr. | 8 | 6,1 | Taastrup |
| 24 | Maptominds A/S | 1,2 mio. kr. | 1,8 mio. kr. | 2 | 5,5 | Taastrup |
| 25 | SporingsGruppen ApS | 1,1 mio. kr. | 6,1 mio. kr. | 19 | 3,8 | Taastrup |
| 26 | Uniteam Group ApS | 1,1 mio. kr. | 4,7 mio. kr. | 6 | 4,2 | Taastrup |
| 27 | CURABIS ApS | 924.503 kr. | 5,3 mio. kr. | 12 | 6,2 | Taastrup |
| 28 | LAMEDIA SYSTEMS A/S | 889.581 kr. | 453.222 kr. | 1 | 6,6 | Hedehusene |
| 29 | Flex Media Services ApS | 837.080 kr. | 432.733 kr. | 6 | 6,0 | Taastrup |
| 30 | INTERLAN ApS | 807.844 kr. | 172.380 kr. | 1 | 4,9 | Taastrup |
| 31 | DEMUNT ApS | 730.088 kr. | 1,3 mio. kr. | 2 | 6,4 | Taastrup |
| 32 | Bezoned ApS | 708.845 kr. | -47.935 kr. | 1 | 6,5 | Taastrup |
| 33 | IDM Scandinavia ApS | 698.328 kr. | 486.059 kr. | 1 | 5,3 | Taastrup |
| 34 | BREUM DATA ApS | 678.832 kr. | -37.541 kr. | 1 | 5,8 | Taastrup |
| 35 | ITKONSULENTGRUPPEN ApS | 611.261 kr. | -41.368 kr. | 1 | 6,0 | Hedehusene |
| 36 | BIM Designer ApS | 581.952 kr. | 1,6 mio. kr. | 4 | 6,1 | Hedehusene |
| 37 | NETLON ApS | 577.555 kr. | 221.353 kr. | — | 7,8 | Hedehusene |
| 38 | KP Software Consult ApS | 514.873 kr. | 774.590 kr. | 1 | 6,3 | Taastrup |
| 39 | Sys-Gov Consulting ApS | 444.266 kr. | 39.153 kr. | 1 | 5,2 | Taastrup |
| 40 | Binderup.Pro ApS | 418.228 kr. | — | 2 | 6,7 | Taastrup |
| 41 | BOCONS ApS | 408.968 kr. | 723.708 kr. | 2 | 5,6 | Taastrup |
| 42 | Shakir IT ApS | 396.888 kr. | -26.764 kr. | — | 6,0 | Taastrup |
| 43 | ARCHIBOD A/S | 371.982 kr. | -8.400 kr. | — | 6,5 | Taastrup |
| 44 | Rosenkrands Consult ApS | 371.018 kr. | 193.237 kr. | 1 | 5,1 | Hedehusene |
| 45 | PCMAC ApS | 322.702 kr. | 422.846 kr. | — | 6,7 | Taastrup |
| 46 | FELSKOV ApS | 311.635 kr. | 2,3 mio. kr. | 1 | 5,0 | Taastrup |
| 47 | easyweb ApS | 295.714 kr. | 1,0 mio. kr. | 2 | 6,8 | Taastrup |
| 48 | Signagelive ApS | 272.563 kr. | 3,6 mio. kr. | 2 | 6,3 | Hedehusene |
| 49 | Decentra ApS | 245.939 kr. | 2,3 mio. kr. | 5 | 5,2 | Hedehusene |
| 50 | OPTIMAL ADMINISTRATION OG IT ApS | 220.044 kr. | 79.967 kr. | — | 5,6 | Taastrup |
Ranglisten dækker alle 95 virksomheder inden for computerprogrammering og it-konsulentvirksomhed i høje-taastrup sorteret efter egenkapital. Topplaceret er Auto IT A/S med 33,4 mio. kr., efterfulgt af Stratu Group ApS (31,1 mio. kr.) og C & B SYSTEMER A/S (26,6 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.