| # | Virksomhed | Egenkapital | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | FRANK MOGENSEN HOLDING ApS | 93,3 mio. kr. | -6.482.356 kr. | — | 7,8 | Hillerød |
| 2 | NETTEAM CONSULT A/S | 82,9 mio. kr. | -148.802 kr. | 1 | 6,5 | Hillerød |
| 3 | ULRIK HAVSAGER ApS | 34,0 mio. kr. | -155.602 kr. | 2 | 6,0 | Hillerød |
| 4 | MARONY ApS | 18,7 mio. kr. | -322.418 kr. | — | 6,7 | Skævinge |
| 5 | D4 ApS | 15,7 mio. kr. | 43,1 mio. kr. | 43 | 7,1 | Hillerød |
| 6 | PELLE GRØNBERG ApS | 13,2 mio. kr. | 2,4 mio. kr. | 2 | 7,2 | Hillerød |
| 7 | BREGNEDAL SOLUTIONS ApS | 6,8 mio. kr. | 198.822 kr. | 2 | 6,6 | Hillerød |
| 8 | LESTRA ApS | 6,7 mio. kr. | -45.400 kr. | 1 | 7,1 | Hillerød |
| 9 | ASTONISH ApS | 6,7 mio. kr. | 0 kr. | 2 | 6,0 | Hillerød |
| 10 | ITGUY ApS | 5,8 mio. kr. | 4,7 mio. kr. | 9 | 7,1 | Hillerød |
| 11 | 4V ApS | 5,4 mio. kr. | 1,6 mio. kr. | 2 | 6,9 | Skævinge |
| 12 | NxM Business Solutions ApS | 5,3 mio. kr. | 10,6 mio. kr. | 19 | 5,4 | Hillerød |
| 13 | OLE HEDEGAARD ApS | 5,1 mio. kr. | -69.334 kr. | — | 5,6 | Hillerød |
| 14 | INVENTIVE ApS | 4,1 mio. kr. | 818.745 kr. | 1 | 5,0 | Hillerød |
| 15 | RKP Consulting ApS | 4,0 mio. kr. | -30.425 kr. | — | 6,7 | Hillerød |
| 16 | TAILORMADE ApS | 3,9 mio. kr. | 881.881 kr. | 1 | 6,9 | Hillerød |
| 17 | PETER BJERGHAVE ApS | 3,5 mio. kr. | -24.713 kr. | — | 7,4 | Skævinge |
| 18 | Cyber Production ApS | 3,4 mio. kr. | 2,1 mio. kr. | 2 | 6,1 | Hillerød |
| 19 | Artifaks ApS | 3,2 mio. kr. | 603.622 kr. | 1 | 5,9 | Hillerød |
| 20 | BORCH TEKNIK A/S | 3,1 mio. kr. | 9,0 mio. kr. | 6 | 6,5 | Hillerød |
| 21 | SENSUS ApS | 2,8 mio. kr. | 9,4 mio. kr. | 6 | 7,7 | Hillerød |
| 22 | DATACOMFORT ApS | 2,7 mio. kr. | 6,8 mio. kr. | 11 | 7,4 | Hillerød |
| 23 | GAUDIO ApS | 2,4 mio. kr. | 1,3 mio. kr. | 3 | 5,8 | Hillerød |
| 24 | Michael Nielsen Consulting ApS | 2,3 mio. kr. | 1,4 mio. kr. | 1 | 7,1 | Hillerød |
| 25 | XEMATEC ApS | 2,3 mio. kr. | 523.636 kr. | 1 | 7,3 | Hillerød |
| 26 | GEOGRAF A/S | 2,1 mio. kr. | 4,3 mio. kr. | 4 | 6,0 | Hillerød |
| 27 | GUIDELINE INNOVATIONS ApS | 2,1 mio. kr. | -19.507 kr. | — | 6,2 | Hillerød |
| 28 | CURAM ApS | 2,0 mio. kr. | 560.777 kr. | 1 | 6,8 | Hillerød |
| 29 | DV CONSULTING A/S | 1,9 mio. kr. | 3,9 mio. kr. | 2 | 7,0 | Allerød |
| 30 | Forecite ApS | 1,8 mio. kr. | 1,3 mio. kr. | 1 | 6,8 | Hillerød |
| 31 | MIKIA HOLDING ApS | 1,7 mio. kr. | 772.749 kr. | 1 | 5,6 | Hillerød |
| 32 | Behold ApS | 1,7 mio. kr. | -174.295 kr. | 2 | 6,4 | Hillerød |
| 33 | M-ADVICE ApS | 1,5 mio. kr. | -13.953 kr. | 1 | 5,2 | Hillerød |
| 34 | OFINDA ApS | 1,5 mio. kr. | 7.171 kr. | 2 | 7,1 | Hillerød |
| 35 | Jonas Lund Consult ApS | 1,4 mio. kr. | 1,1 mio. kr. | 1 | 7,0 | Hillerød |
| 36 | C E Sørensen Holding ApS | 1,4 mio. kr. | -10.672 kr. | 4 | 6,0 | Skævinge |
| 37 | HINNERUP NET A/S | 1,3 mio. kr. | 2,4 mio. kr. | 2 | 7,8 | Gørløse |
| 38 | NH IT-KONSULENTERNE ApS | 1,3 mio. kr. | 206.598 kr. | 1 | 5,4 | Hillerød |
| 39 | Cobira ApS | 1,2 mio. kr. | -83.673 kr. | 4 | 5,2 | Hillerød |
| 40 | INCOM DK ApS | 1,2 mio. kr. | — | 1 | 6,2 | Skævinge |
| 41 | Infronta ApS | 1,2 mio. kr. | 416.504 kr. | — | 5,8 | Hillerød |
| 42 | WBA Consulting ApS | 1,2 mio. kr. | -23.452 kr. | 1 | 5,9 | Hillerød |
| 43 | MemXcell ApS | 1,2 mio. kr. | 1,2 mio. kr. | 1 | 6,3 | Hillerød |
| 44 | Trans2000 P/S | 1,1 mio. kr. | 188.463 kr. | — | 8,6 | Hillerød |
| 45 | NECTUN ApS | 1,0 mio. kr. | 1,6 mio. kr. | 1 | 6,8 | Gørløse |
| 46 | Ginger Tech ApS | 974.744 kr. | 1,7 mio. kr. | 2 | 7,5 | Hillerød |
| 47 | TACHISTA ApS | 878.870 kr. | 1,0 mio. kr. | — | 7,4 | Hillerød |
| 48 | AvanTrio Consulting Aps | 808.585 kr. | 2,0 mio. kr. | 1 | 7,2 | Hillerød |
| 49 | KEUTMANN ApS | 805.348 kr. | 463.389 kr. | — | 7,5 | Hillerød |
| 50 | Legtech Teknik ApS | 751.563 kr. | — | 4 | 6,9 | Skævinge |
Ranglisten dækker alle 127 virksomheder inden for computerprogrammering og it-konsulentvirksomhed i hillerød sorteret efter egenkapital. Topplaceret er FRANK MOGENSEN HOLDING ApS med 93,3 mio. kr., efterfulgt af NETTEAM CONSULT A/S (82,9 mio. kr.) og ULRIK HAVSAGER ApS (34,0 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.