| # | Virksomhed | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Avlscenter Møllevang A/S | 44,4 mio. kr. | 34 | 7,9 | Holsted |
| 2 | Rostgård Maskinstation A/S | 22,2 mio. kr. | 43 | 5,7 | Rødding |
| 3 | Tuesbøl Kartofler A/S | 21,8 mio. kr. | 3 | 7,9 | Brørup |
| 4 | RM2025 A/S | 20,9 mio. kr. | 35 | 7,3 | Rødding |
| 5 | EUROPEAN PROTEIN A/S | 13,7 mio. kr. | 9 | 7,8 | Bække |
| 6 | Magnussen Produktion ApS | 12,5 mio. kr. | 30 | 6,7 | Brørup |
| 7 | Mosegaarden Malt A/S | 11,9 mio. kr. | 5 | 6,0 | Vejen |
| 8 | Schellerup Mælk ApS | 9,6 mio. kr. | 8 | 6,0 | Holsted |
| 9 | AVIAGEN ApS | 7,5 mio. kr. | 33 | 6,9 | Bække |
| 10 | LARS JØNSSON ApS | 6,3 mio. kr. | 3 | 5,9 | Rødding |
| 11 | Melvanggaard Agro ApS | 6,3 mio. kr. | 8 | 5,4 | Rødding |
| 12 | Ronnis Maskinstation A/S | 5,6 mio. kr. | 11 | 3,4 | Brørup |
| 13 | AK PROFESSIONAL ApS | 5,4 mio. kr. | 4 | 4,6 | Bække |
| 14 | Glejbjerg Klovbeskæring ApS | 4,2 mio. kr. | 9 | 5,7 | Glejbjerg |
| 15 | L.T.D. GRUPPEN ApS | 2,6 mio. kr. | — | 8,6 | Vejen |
| 16 | LADELUND ApS | 2,4 mio. kr. | 3 | 5,5 | Brørup |
| 17 | Ravninggaard ApS | 2,2 mio. kr. | 11 | 7,3 | Vejen |
| 18 | Nørregaard Årre ApS | 1,8 mio. kr. | 10 | 6,5 | Vejen |
| 19 | Bjerregaard Klovbeskæring ApS | 1,6 mio. kr. | 3 | 5,3 | Gesten |
| 20 | SKOVBAKGÅRD ApS | 1,5 mio. kr. | — | 6,0 | Brørup |
| 21 | Lausgaard ApS | 1,3 mio. kr. | 1 | 5,0 | Rødding |
| 22 | Bøgeskovgaard ApS | 1,3 mio. kr. | 8 | 6,6 | Vejen |
| 23 | BILLESLUND A/S | 1,2 mio. kr. | — | 6,9 | Rødding |
| 24 | Beslagsmed Jesper Rasmussen ApS | 1,2 mio. kr. | 1 | 7,1 | Vejen |
| 25 | Vestergaard Hejnsvig ApS | 1,2 mio. kr. | 2 | 6,9 | Vejen |
| 26 | Mindturn Holding ApS | 751.041 kr. | 4 | 6,6 | Vejen |
| 27 | SKOVGAARD KYLLINGEPRODUKTION ApS | 676.440 kr. | 2 | 5,7 | Vejen |
| 28 | FJ-Farming ApS | 614.641 kr. | 1 | 5,4 | Rødding |
| 29 | Henrik Aksel Kjær ApS | 503.289 kr. | 3 | 5,2 | Rødding |
| 30 | HEDEGÅRD ApS | 323.139 kr. | — | 6,9 | Brørup |
| 31 | medhjælperen ApS | 129.771 kr. | — | 5,0 | Føvling |
| 32 | Møllegaard ApS | 116.951 kr. | — | 7,4 | Vejen |
| 33 | Søndergård Mark ApS | 105.844 kr. | — | 3,8 | Vejen |
| 34 | NYKRO ApS | 54.000 kr. | — | 5,2 | Brørup |
| 35 | ALPO Solutions ApS | -2.648 kr. | — | 6,9 | Brørup |
| 36 | SAVION ApS | -2.891 kr. | — | 6,6 | Rødding |
| 37 | GS-Horses ApS | -24.041 kr. | — | 4,1 | Holsted |
| 38 | WINTHER FJERKRÆ ApS | -30.326 kr. | — | 7,4 | Vejen |
| 39 | KONGEAA AGRO ApS | -96.205 kr. | 2 | 5,3 | Rødding |
| 40 | Gejl Agro ApS | -99.311 kr. | 1 | 6,3 | Vejen |
| 41 | BRØRUP MINKFARM ApS | -228.023 kr. | 1 | 3,4 | Brørup |
| 42 | Magnussen Agro ApS | -2.608.625 kr. | — | 3,5 | Brørup |
| 43 | STUTTERI EVO ApS | -7.136.000 kr. | 15 | 6,5 | Vejen |
43 af 43 | |||||
Ranglisten dækker alle 43 virksomheder inden for dyrkning af afgrøder og husdyrproduktion i vejen sorteret efter omsætning. Topplaceret er Avlscenter Møllevang A/S med 44,4 mio. kr., efterfulgt af Rostgård Maskinstation A/S (22,2 mio. kr.) og Tuesbøl Kartofler A/S (21,8 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.