| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | TEA Byg ApS | 100,0% | 33.788 kr. | — | 6,9 | Roskilde |
| 2 | KJELDGAARD HOLDING ApS | 99,6% | -254.174 kr. | 2 | 6,1 | Gadstrup |
| 3 | CLAUS BORUM ApS | 99,6% | -22.503 kr. | — | 7,5 | Roskilde |
| 4 | RLM HOLDING ApS | 99,5% | -194.750 kr. | — | 7,4 | Roskilde |
| 5 | MARDIA ApS | 98,7% | -7.433 kr. | — | 6,5 | Jyllinge |
| 6 | ALPHA ApS | 97,0% | -53.479 kr. | 1 | 6,3 | Roskilde |
| 7 | VELVET ApS | 95,5% | 1,0 mio. kr. | 1 | 6,7 | Viby Sjælland |
| 8 | FLEMMING SØRENSEN ApS | 94,2% | -17.957 kr. | — | 7,2 | Roskilde |
| 9 | BRIAN HARDER ApS | 93,9% | 194.363 kr. | 1 | 6,1 | Roskilde |
| 10 | MLC Byggekonsulent ApS | 93,7% | -399.671 kr. | — | 6,6 | Roskilde |
| 11 | Misun ApS | 93,1% | 55.020 kr. | 1 | 6,8 | Viby Sjælland |
| 12 | CARSTEN KRUSE ApS | 92,9% | -11.112 kr. | — | 7,1 | Jyllinge |
| 13 | BCC Global ApS | 92,7% | -19.712 kr. | 1 | 5,3 | Roskilde |
| 14 | Koncil ApS | 92,0% | -143.500 kr. | — | 6,2 | Roskilde |
| 15 | HO Engineering Aps | 91,7% | 62.089 kr. | 1 | 4,9 | Roskilde |
| 16 | JB Consultant & Engineering ApS | 91,4% | -19.762 kr. | 1 | 5,9 | Roskilde |
| 17 | JW Consult ApS | 90,9% | — | 1 | 7,3 | Jyllinge |
| 18 | EPH Consult ApS | 90,6% | 865.802 kr. | 1 | 6,4 | Roskilde |
| 19 | FONEWISE TECHNOLOGY A/S | 90,5% | 413.115 kr. | — | 7,5 | Roskilde |
| 20 | HK Engineering ApS | 90,2% | 1,7 mio. kr. | 3 | 6,6 | Gadstrup |
| 21 | Gnistrup ApS | 89,9% | 1,1 mio. kr. | 1 | 6,9 | Jyllinge |
| 22 | GMP-Denmark ApS | 89,7% | 1,9 mio. kr. | 1 | 5,8 | Roskilde |
| 23 | KONTEK ApS | 89,7% | 906.422 kr. | 1 | 7,0 | Roskilde |
| 24 | RÅDGIVENDE INGENIØRFIRMA PER KORSGAARD ApS | 87,6% | -32.144 kr. | 1 | 6,6 | Roskilde |
| 25 | KBJ MILJØ ApS | 87,3% | 5,8 mio. kr. | 2 | 5,9 | Jyllinge |
| 26 | THR Byggerådgivning ApS | 86,3% | 176.942 kr. | 1 | 5,9 | Roskilde |
| 27 | LANDSKABSARKITEKTERNE ROSKILDE ApS | 85,4% | 1,3 mio. kr. | 3 | 6,3 | Roskilde |
| 28 | B.B BYG A/S | 84,2% | 766.112 kr. | 2 | 7,0 | Roskilde |
| 29 | PM Engineering ApS | 81,9% | 508.220 kr. | 1 | 7,1 | Roskilde |
| 30 | DKBILSYN ApS | 81,8% | 2,6 mio. kr. | 3 | 7,5 | Roskilde |
| 31 | Sjællandsk Projektledelse ApS | 81,3% | 8.000 kr. | — | 7,5 | Roskilde |
| 32 | AddDive ApS | 81,2% | 270.706 kr. | 1 | 5,6 | Jyllinge |
| 33 | Næste Service ApS | 80,8% | 24.998 kr. | — | 7,7 | Gadstrup |
| 34 | FL Geo APS | 78,4% | 129.135 kr. | 1 | 5,2 | Roskilde |
| 35 | LINNET & LANGE ApS | 78,3% | -97.896 kr. | — | 6,9 | Roskilde |
| 36 | HOLGAARD HOLDING ApS | 78,3% | -12.256 kr. | — | 6,4 | Roskilde |
| 37 | CSH Byggerådgivning ApS | 77,4% | 4,5 mio. kr. | 6 | 7,4 | Roskilde |
| 38 | Nikatech Automation ApS | 77,3% | 501.419 kr. | 1 | 7,2 | Roskilde |
| 39 | NØRBAG ApS | 77,0% | 4,4 mio. kr. | 3 | 7,3 | Roskilde |
| 40 | CLEARWATER A/S | 76,7% | -681 kr. | — | 6,9 | Viby Sjælland |
| 41 | 2talKON ApS | 76,1% | 4,6 mio. kr. | 4 | 6,6 | Roskilde |
| 42 | WASYS A/S | 75,0% | 26,7 mio. kr. | 16 | 8,2 | Roskilde |
| 43 | LEQUIST Rådgivning ApS | 74,3% | 173.677 kr. | 1 | 5,0 | Jyllinge |
| 44 | Provice ApS | 72,9% | 4,1 mio. kr. | 7 | 6,6 | Roskilde |
| 45 | NORDIVOX ApS | 72,6% | 1,1 mio. kr. | 1 | 6,9 | Roskilde |
| 46 | ORIGO ENGINEERING ApS | 72,2% | 755.717 kr. | 1 | 7,0 | Roskilde |
| 47 | KPSC Consult ApS | 70,8% | 2.405 kr. | — | 7,3 | Roskilde |
| 48 | Boddum Consult ApS | 70,8% | 1,7 mio. kr. | 1 | 6,2 | Jyllinge |
| 49 | BEAH ApS | 70,8% | — | 3 | 7,0 | Hvidovre |
| 50 | DS RÅDGIVNING ApS | 70,1% | 6,6 mio. kr. | 5 | 7,2 | Roskilde |
Ranglisten dækker alle 138 virksomheder inden for arkitekt- og ingeniørvirksomhed i roskilde sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er TEA Byg ApS med 100,0%, efterfulgt af KJELDGAARD HOLDING ApS (99,6%) og CLAUS BORUM ApS (99,6%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.