| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | S. KJÆRGAARD ApS | 98,2% | 23.968 kr. | 1 | 6,5 | Ringkøbing |
| 2 | MALBO-HOLDING ApS | 95,3% | 169.528 kr. | 1 | 6,4 | Hvide Sande |
| 3 | UB HOLDING VIDEBÆK ApS | 90,8% | -24.163 kr. | — | 5,6 | Videbæk |
| 4 | KLITTENS TEGNESTUE ApS | 90,0% | 95.854 kr. | — | 8,1 | Hvide Sande |
| 5 | JESPER KJÆR ApS | 83,5% | 112.936 kr. | 1 | 5,5 | Skjern |
| 6 | Kristian Birk-Jensen Rådgivende Ingeniør ApS | 80,3% | 239.273 kr. | 1 | 5,4 | Ringe |
| 7 | MouldProtec ApS | 75,0% | 4,1 mio. kr. | — | 8,3 | Ringkøbing |
| 8 | TQ-Supply ApS | 74,3% | 177.947 kr. | 1 | 6,6 | Hemmet |
| 9 | JeBo-Elektronik ApS | 71,6% | 79.863 kr. | 1 | 3,9 | Ulfborg |
| 10 | CF Teknik ApS | 68,1% | — | 1 | 6,9 | Skjern |
| 11 | LOCAL ENERGY A/S | 67,1% | 178.276 kr. | 2 | 7,4 | Hemmet |
| 12 | Fungerium ApS | 63,0% | 2,0 mio. kr. | 1 | 6,4 | Ringkøbing |
| 13 | BOTJEK RINGKØBING ApS | 60,3% | 1,1 mio. kr. | 1 | 6,4 | Lem St |
| 14 | INGENIØRGRUPPEN VESTJYLLAND ApS | 60,3% | 6,1 mio. kr. | 14 | 6,9 | Lem St |
| 15 | Dansk Ejendomseftersyn A/S | 59,5% | 619.947 kr. | 2 | 5,7 | Videbæk |
| 16 | B. & V. Group ApS | 55,6% | -27.640 kr. | — | 6,7 | Ringkøbing |
| 17 | VESTAS AIRCOIL A/S | 54,5% | 14,5 mio. kr. | 43 | 7,5 | Lem St |
| 18 | Egmuth Services ApS | 53,3% | 21.738 kr. | 1 | 4,1 | Ringkøbing |
| 19 | Kamp Innovation Aps | 49,5% | 2,9 mio. kr. | 5 | 6,0 | Skjern |
| 20 | Thorlunds Ingeniørforretning ApS | 48,8% | 343.364 kr. | 1 | 5,7 | Skjern |
| 21 | DRYINGMATE ApS | 46,6% | 1,0 mio. kr. | 1 | 6,9 | Lem St |
| 22 | Hundahl Teknik ApS | 45,4% | — | — | 6,3 | Ringkøbing |
| 23 | EVC Rådgivning ApS | 45,0% | 2,9 mio. kr. | 1 | 6,5 | Ringkøbing |
| 24 | Arkitektfirmaet Chr Jeppesen ApS | 45,0% | 156.600 kr. | 1 | 5,1 | Videbæk |
| 25 | N. B. TEGNESTUEN ApS | 42,8% | 6,3 mio. kr. | 8 | 6,9 | Ringkøbing |
| 26 | ARKITEKTFIRMAET BO CHRISTENSEN ApS | 41,9% | 722.686 kr. | 2 | 5,7 | Ringkøbing |
| 27 | Din Arbejdsmiljøpartner Børsting Consult ApS | 40,7% | 1,0 mio. kr. | 1 | 6,3 | Tarm |
| 28 | Tegnestuen Fjordlyst ApS | 38,4% | 1,4 mio. kr. | 1 | 6,5 | Skjern |
| 29 | H.S.TEKNIK ApS | 34,3% | 105.656 kr. | 2 | 4,7 | Videbæk |
| 30 | J.T Engineering ApS | 34,1% | 3,4 mio. kr. | 3 | 6,4 | Ringkøbing |
| 31 | Landinspektør Arne Vedsted Aps | 32,1% | 1,0 mio. kr. | 2 | 5,9 | Ringkøbing |
| 32 | JA-KI Teknik og rådgivning ApS | 29,8% | 155.254 kr. | — | 6,5 | Hemmet |
| 33 | Victor Energy ApS | 26,9% | 13.644 kr. | 1 | 4,5 | Hemmet |
| 34 | LANDINSPEKTØR VEST ApS | 23,4% | 1,8 mio. kr. | 8 | 5,3 | Skjern |
| 35 | OC CONSULT ApS | 17,5% | 1,1 mio. kr. | 4 | 5,0 | Hvide Sande |
| 36 | ARKITEKTFIRMAET C. BØDTKER ApS | 12,5% | 884.053 kr. | 3 | 5,9 | Ringkøbing |
| 37 | IGM Ingeniørgruppen Midtjylland ApS | -75,1% | 648.902 kr. | 1 | 3,0 | Lem St |
| 38 | Ingeniørgruppen Østjylland ApS | -100,6% | 749.110 kr. | 2 | 3,3 | Lem St |
| 39 | SE2022 A/S | -4176,4% | -133.520 kr. | — | 4,9 | Skjern |
39 af 39 | ||||||
Ranglisten dækker alle 39 virksomheder inden for arkitekt- og ingeniørvirksomhed i ringkøbing-skjern sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er S. KJÆRGAARD ApS med 98,2%, efterfulgt af MALBO-HOLDING ApS (95,3%) og UB HOLDING VIDEBÆK ApS (90,8%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.