| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | AquaLawConsult ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 7,1 | Næstved |
| 2 | MJN Teknik ApS | 100,0% | -4.660 kr. | 1 | 5,4 | Tappernøje |
| 3 | A3 Byggeledelse ApS | 99,5% | 49.350 kr. | 1 | 4,9 | Næstved |
| 4 | NIKOLAJSEN HOLDING NÆSTVED ApS | 99,0% | -53.518 kr. | 1 | 6,2 | Næstved |
| 5 | SCANDINAVIAN ECOTECHNOLOGIES A/S | 97,4% | -19.501 kr. | — | 8,2 | Næstved |
| 6 | PJA CONSULT ApS | 93,5% | 58.286 kr. | 1 | 7,0 | Næstved |
| 7 | IMPLEMENTING ApS | 90,8% | -5.610 kr. | — | 6,5 | Næstved |
| 8 | N.B. Johansen Holding ApS | 88,8% | -9.741 kr. | — | 6,3 | Næstved |
| 9 | L & B CONSULTING ApS | 88,1% | — | 2 | 6,6 | Karrebæksminde |
| 10 | Boligtegneren ApS | 84,4% | 910.638 kr. | 1 | 7,2 | Glumsø |
| 11 | Oppermann Rådgivning ApS | 84,0% | 1,5 mio. kr. | 1 | 7,3 | Næstved |
| 12 | SYDSJÆLLANDS ENTREPRENØR LABORATORIUM ApS | 83,7% | 128.869 kr. | — | 8,2 | Næstved |
| 13 | Natour ApS | 81,2% | 378.419 kr. | 1 | 5,0 | Næstved |
| 14 | M-CON PROCESS MACHINERY ApS | 80,4% | 1,2 mio. kr. | 1 | 6,6 | Lundby |
| 15 | Michael Juul ApS | 79,8% | 3,0 mio. kr. | 1 | 7,3 | Næstved |
| 16 | DMC Entreprise ApS | 78,5% | -34.492 kr. | — | 6,4 | Herlufmagle |
| 17 | Hougaard Trafik ApS | 75,0% | 1,5 mio. kr. | 2 | 7,0 | Næstved |
| 18 | Altihus ApS | 74,5% | 1,3 mio. kr. | 2 | 6,7 | Holmegaard |
| 19 | T-Kon Trolden ApS | 70,6% | -47.344 kr. | — | 6,1 | Næstved |
| 20 | Indmåler.dk ApS | 70,5% | 1,3 mio. kr. | 2 | 6,0 | Næstved |
| 21 | AdmTek ApS | 68,9% | 0 kr. | 1 | 4,9 | Næstved |
| 22 | Varmekraft ApS | 68,9% | 338.881 kr. | — | 8,2 | Næstved |
| 23 | Vanggaard Geoteknik ApS | 68,7% | 3,2 mio. kr. | 3 | 7,3 | Næstved |
| 24 | Algakon Rådgivende Ingeniører ApS | 66,3% | 1,8 mio. kr. | 4 | 6,8 | Næstved |
| 25 | Aakjær ApS | 64,4% | 644.869 kr. | 2 | 7,2 | Fuglebjerg |
| 26 | Kildemark, Rådgivende Ingeniører FRI ApS | 64,2% | 2,0 mio. kr. | 1 | 6,9 | Næstved |
| 27 | EGGERSEN MILJØ & SIKKERHED ApS | 64,2% | 3,0 mio. kr. | 5 | 7,3 | Holmegaard |
| 28 | TKB Consult ApS | 63,6% | 1,4 mio. kr. | 1 | 6,0 | Næstved |
| 29 | CartoDrone ApS | 59,7% | 888.412 kr. | 1 | 6,4 | Ringsted |
| 30 | Klarskov Automation Aps. | 55,0% | 2,2 mio. kr. | 1 | 7,3 | Holmegaard |
| 31 | Pipeline Solutions International ApS | 54,2% | -11.750 kr. | — | 6,8 | Tappernøje |
| 32 | SafeDesign ApS | 53,8% | 18,2 mio. kr. | 21 | 8,1 | Næstved |
| 33 | HEKA HOLDING ApS | 53,0% | 479.430 kr. | — | 6,7 | Næstved |
| 34 | Normann & Pedersen Holding A/S | 52,4% | 189.007 kr. | 4 | 6,5 | Holmegaard |
| 35 | GREENMAQ ApS | 51,1% | -6.555 kr. | — | 5,9 | Glumsø |
| 36 | MBO Byggerådgivning & Tegnestue ApS | 50,3% | 1,1 mio. kr. | 3 | 6,5 | Næstved |
| 37 | NM Rådgivende Ingeniører ApS | 48,6% | 1,4 mio. kr. | 1 | 7,0 | Næstved |
| 38 | ING GROUP ApS | 45,4% | 1,0 mio. kr. | 1 | 6,5 | Holmegaard |
| 39 | Frank Ellegaard Betonundersøgelser & -løsninger ApS | 41,1% | 1,4 mio. kr. | 2 | 6,1 | Næstved |
| 40 | Wouters Consulting ApS | 39,6% | -116.402 kr. | 2 | 4,2 | Holmegaard |
| 41 | Mølbak Næstved Lsp Rasmus Bay ApS | 38,5% | 1,4 mio. kr. | 4 | 5,7 | Næstved |
| 42 | Energi- og miljøoptimering ApS | 38,5% | 41.084 kr. | 1 | 4,5 | Næstved |
| 43 | HEKA DANMARK ApS | 38,1% | 2,0 mio. kr. | 3 | 6,1 | Næstved |
| 44 | WILLIAM TOLSTRUP - ARKITEKTER ApS | 37,4% | 4,1 mio. kr. | 10 | 6,9 | Næstved |
| 45 | CASA Arkitekter ApS | 34,9% | 3,0 mio. kr. | 7 | 5,5 | Næstved |
| 46 | TP-Design ApS | 33,7% | 1,6 mio. kr. | 6 | 6,0 | Næstved |
| 47 | LYNGKILDE A/S RÅDGIVENDE INGENIØRFIRMA F.R.I. | 31,2% | 52,3 mio. kr. | 63 | 8,8 | Næstved |
| 48 | T-Kon ApS | 29,8% | 4,2 mio. kr. | 5 | 5,1 | Næstved |
| 49 | KVB ApS | 26,4% | -92.695 kr. | — | 4,8 | Næstved |
| 50 | TEMA Energy ApS | 23,4% | -13.952 kr. | — | 4,8 | Tappernøje |
Ranglisten dækker alle 59 virksomheder inden for arkitekt- og ingeniørvirksomhed i næstved sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er AquaLawConsult ApS med 100,0%, efterfulgt af MJN Teknik ApS (100,0%) og A3 Byggeledelse ApS (99,5%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.