| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Klimaskærm IT F.M.B.A. | 100,0% | 5.755 kr. | — | 6,7 | Kolding |
| 2 | GCP Mock Inspection Service ApS | 98,8% | 277.911 kr. | 1 | 6,0 | Sjølund |
| 3 | PLANLÆGNINGSFIRMAET HANS-JØRGEN BØGESØ ApS | 97,5% | — | — | 7,2 | Kolding |
| 4 | ISOTERM A/S | 97,5% | 1,1 mio. kr. | — | 8,6 | Kolding |
| 5 | RM INVEST ApS | 97,4% | -60.367 kr. | 1 | 6,4 | Egtved |
| 6 | HEOLA HOLDING A/S | 97,3% | 0 kr. | — | 6,7 | Kolding |
| 7 | Arkitekt Jacob Jensen ApS | 96,3% | 192.546 kr. | 1 | 7,1 | Christiansfeld |
| 8 | Ahead Engineering ApS | 94,2% | -6.687 kr. | 1 | 6,0 | Kolding |
| 9 | Kjartan Ravn Consult ApS | 94,0% | 170.869 kr. | 3 | 5,8 | Kolding |
| 10 | EIAS ApS | 92,9% | -209.632 kr. | 1 | 5,1 | Kolding |
| 11 | Kraningeniøren A/S | 92,5% | 7,8 mio. kr. | 2 | 8,1 | Lunderskov |
| 12 | Egge-Test ApS | 92,4% | -86.552 kr. | — | 6,2 | Kolding |
| 13 | JENS FELTHAUS ARKITEKTFIRMA ApS | 89,9% | -17.311 kr. | — | 6,8 | Kolding |
| 14 | Black-arch ApS | 87,8% | 41.470 kr. | 1 | 6,0 | Kolding |
| 15 | AQUAHOUSE A/S | 84,6% | — | 1 | 7,0 | Lunderskov |
| 16 | Daner Engineering ApS | 79,9% | 6,4 mio. kr. | 4 | 7,4 | Kolding |
| 17 | Nordiqon ApS | 79,2% | — | 2 | 6,1 | Kolding |
| 18 | Eschen Holding APS | 76,4% | -9.503 kr. | — | 7,1 | Bjert |
| 19 | AB Energy Systems ApS | 74,4% | 1,2 mio. kr. | 1 | 5,8 | Kolding |
| 20 | Topengineering ApS | 73,4% | 103.039 kr. | — | 8,0 | Egtved |
| 21 | ON2A4 ApS | 71,8% | 1,3 mio. kr. | 1 | 7,2 | Vamdrup |
| 22 | Thermokrasia Laboratory ApS | 70,4% | 513.076 kr. | — | 7,7 | Kolding |
| 23 | NBR Wind Investment Advisory ApS | 69,8% | — | — | 6,5 | Viuf |
| 24 | FoulingCure ApS | 69,0% | 5,4 mio. kr. | 6 | 7,4 | Jordrup |
| 25 | NIH ENERGY ApS | 68,5% | 228.603 kr. | 1 | 5,3 | Kolding |
| 26 | CONFECT A/S | 66,3% | 1,5 mio. kr. | 1 | 7,4 | Kolding |
| 27 | DANSK FJERNVARMES PROJEKTSELSKAB A.M.B.A. | 62,0% | 26,8 mio. kr. | 25 | 6,4 | Kolding |
| 28 | kes-energi ApS | 61,9% | 1,2 mio. kr. | 1 | 6,3 | Vamdrup |
| 29 | Rungstrom Engineering Solutions ApS | 60,8% | 1,2 mio. kr. | 1 | 7,3 | Kolding |
| 30 | Adsbøll ApS | 60,1% | 253.565 kr. | 2 | 5,8 | Kolding |
| 31 | Tech-Huset A/S | 56,9% | 17,0 mio. kr. | 20 | 6,5 | Kolding |
| 32 | PETER SECHER RÅDGIVENDE INGENIØRER ApS | 55,0% | 1,2 mio. kr. | 2 | 7,8 | Kolding |
| 33 | Bramm Connection ApS | 55,0% | 1,7 mio. kr. | 3 | 5,3 | Kolding |
| 34 | LS Teknik & Afprøvning ApS | 52,7% | 675.309 kr. | 1 | 5,7 | Christiansfeld |
| 35 | Husberegning ApS | 51,7% | 4,0 mio. kr. | 5 | 7,3 | Kolding |
| 36 | BuildPlan ApS | 51,7% | 294.827 kr. | 1 | 6,8 | Kolding |
| 37 | JESMORE ApS | 49,2% | 12,3 mio. kr. | 18 | 7,6 | Bjert |
| 38 | RELA TECH ApS | 48,9% | 3,1 mio. kr. | 2 | 6,5 | Christiansfeld |
| 39 | Lige Energi ApS | 48,1% | 2,6 mio. kr. | — | 7,3 | Kolding |
| 40 | M.K. Engineering ApS | 42,6% | 542.318 kr. | 2 | 5,6 | Kolding |
| 41 | KRISTENSEN & PARTNERS ApS | 42,5% | 1,4 mio. kr. | 1 | 6,6 | Viuf |
| 42 | Sustainaprinttech ApS | 40,8% | 537.195 kr. | 1 | 5,2 | Bjert |
| 43 | Ingeniørfirmaet Birch ApS | 40,6% | 1,1 mio. kr. | 2 | 6,3 | Kolding |
| 44 | SoMo ApS | 40,5% | 1,7 mio. kr. | 2 | 5,4 | Bjert |
| 45 | GH KONSTRUKTION ApS | 40,2% | 463.305 kr. | 1 | 6,4 | Kolding |
| 46 | Matec Consult ApS | 39,0% | 13,2 mio. kr. | 11 | 5,9 | Lunderskov |
| 47 | AMBO Engineering ApS | 38,5% | 1,1 mio. kr. | 1 | 5,6 | Kolding |
| 48 | Be Sustainable ApS | 37,8% | 587.235 kr. | 1 | 5,6 | Vamdrup |
| 49 | FBJ Rådg. Ingeniører ApS | 37,5% | 6,1 mio. kr. | 7 | 6,7 | Kolding |
| 50 | Warming ApS | 36,9% | 4,9 mio. kr. | 16 | 5,8 | Kolding |
Ranglisten dækker alle 84 virksomheder inden for arkitekt- og ingeniørvirksomhed i kolding sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er Klimaskærm IT F.M.B.A. med 100,0%, efterfulgt af GCP Mock Inspection Service ApS (98,8%) og PLANLÆGNINGSFIRMAET HANS-JØRGEN BØGESØ ApS (97,5%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.