| # | Virksomhed | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | WSP Danmark A/S | 670,7 mio. kr. | 606 | 9,3 | Taastrup |
| 2 | APPLUS DANMARK A/S | 231,3 mio. kr. | 256 | 8,5 | Taastrup |
| 3 | SYOSIL ApS | 39,4 mio. kr. | 48 | 8,5 | Taastrup |
| 4 | Hybrid Greentech Energy Intelligence ApS | 22,9 mio. kr. | 38 | 6,8 | Taastrup |
| 5 | TORKIL LAURSEN A/S, RÅDGIVENDE INGENIØRFIRMA | 27,8 mio. kr. | 28 | 6,9 | Taastrup |
| 6 | DANAKON A/S | 21,1 mio. kr. | 26 | 7,3 | Taastrup |
| 7 | Jensen Hughes Denmark ApS | — | 23 | 7,2 | Taastrup |
| 8 | Høje-Tåstrup Miljø- og EnergiCenter | 2,2 mio. kr. | 14 | 4,6 | Taastrup |
| 9 | Kompas Gruppen ApS | 9,8 mio. kr. | 14 | 5,4 | Taastrup |
| 10 | BLADENA ApS | 8,5 mio. kr. | 11 | 5,3 | Taastrup |
| 11 | Krog Byggerådgivning ApS | 5,8 mio. kr. | 7 | 7,2 | Hedehusene |
| 12 | Martin Funch Rådgivende Ingeniører ApS | 5,6 mio. kr. | 6 | 7,3 | Hedehusene |
| 13 | KALTECH GEARSERVICE ApS | 2,3 mio. kr. | 5 | 3,9 | Taastrup |
| 14 | CUVA ApS | 2,9 mio. kr. | 5 | 7,0 | Taastrup |
| 15 | Dansk Miljøkontrol ApS | 3,2 mio. kr. | 5 | 4,3 | Hedehusene |
| 16 | Beeken Flow ApS | 5,7 mio. kr. | 5 | 6,6 | Hedehusene |
| 17 | Energiberegner ApS | 2,6 mio. kr. | 5 | 6,4 | Taastrup |
| 18 | Zentech ApS | 1,2 mio. kr. | 3 | 5,0 | Taastrup |
| 19 | Tåstrup BilSyn | — | 2 | 6,2 | Taastrup |
| 20 | OVERFLADETEKNIK MALETEKNISK RÅDGIVNING ApS | 1,2 mio. kr. | 2 | 6,9 | Hedehusene |
| 21 | CPH Bilsyn ApS | 1,2 mio. kr. | 2 | 7,1 | Taastrup |
| 22 | Seierøe Byggeteknik ApS | 1,0 mio. kr. | 2 | 6,8 | Hedehusene |
| 23 | Hybrid Greentech ApS | -523.641 kr. | 2 | 5,9 | Taastrup |
| 24 | Girander ApS | 958.205 kr. | 2 | 6,2 | Hedehusene |
| 25 | Nim Energy ApS | 396.371 kr. | 2 | 2,4 | Hedehusene |
| 26 | mogul r&d ApS | — | 2 | 5,3 | Taastrup |
| 27 | FlowLab ApS | — | 2 | 5,7 | Hedehusene |
| 28 | Ingeniørfirmaet Jonas Hansen ApS | 2,3 mio. kr. | 2 | 6,8 | Taastrup |
| 29 | JT Engineering ApS | 681.166 kr. | 1 | 7,2 | Taastrup |
| 30 | BILSYN TÅSTRUP ApS | 1,3 mio. kr. | 1 | 7,4 | Taastrup |
| 31 | JM MILJØRÅDGIVNING ApS | 736.575 kr. | 1 | 7,3 | Hedehusene |
| 32 | KONKRET ApS | 1,6 mio. kr. | 1 | 7,2 | Taastrup |
| 33 | Archiline ApS | 358.458 kr. | 1 | 5,0 | Taastrup |
| 34 | Lundager Gruppen ApS | 135.530 kr. | 1 | 6,1 | Hedehusene |
| 35 | BioPartner Nordic ApS | 4.200 kr. | 1 | 2,6 | Hedehusene |
| 36 | GGroup ApS | 366.327 kr. | 1 | 6,2 | Taastrup |
| 37 | InMaTech ApS | 1,6 mio. kr. | 1 | 6,0 | Taastrup |
| 38 | TP Jørgensen ApS | 2,3 mio. kr. | 1 | 7,0 | Hedehusene |
| 39 | SmartFarming ApS | 2,4 mio. kr. | 1 | 6,9 | Hedehusene |
| 40 | El-Hajj Consulting ApS | 320.314 kr. | 1 | 5,5 | Slagelse |
| 41 | Girander Consulting ApS | 1,7 mio. kr. | 1 | 6,1 | Hedehusene |
| 42 | Betonvarekontrollen, fond | — | 1 | 5,9 | Taastrup |
42 af 42 | |||||
Ranglisten dækker alle 42 virksomheder inden for arkitekt- og ingeniørvirksomhed i høje-taastrup sorteret efter ansatte. Topplaceret er WSP Danmark A/S med 606, efterfulgt af APPLUS DANMARK A/S (256) og SYOSIL ApS (48).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.