| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | FLENSTED URUP HOLDING ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,4 | Løkken |
| 2 | ANDERS JENSEN CONSULT ApS | 99,9% | 221.491 kr. | 1 | 7,3 | Hirtshals |
| 3 | M-Elprojektering ApS | 98,8% | -10.490 kr. | — | 7,1 | Hirtshals |
| 4 | JAN JENSEN HOLDING, BINDSLEV ApS | 98,1% | 34.076 kr. | — | 6,4 | Bindslev |
| 5 | DANSK UNDERTAGSKLASSIFIKATIONSORDNING ApS | 91,4% | 1.494 kr. | — | 7,1 | Hjørring |
| 6 | CRE8TEK DENMARK ApS | 91,3% | 2,3 mio. kr. | 4 | 6,8 | Hjørring |
| 7 | BEGRA ApS | 87,0% | 453.830 kr. | 1 | 5,9 | Løkken |
| 8 | ERIKSFIORD ApS | 86,8% | 1,2 mio. kr. | 1 | 7,3 | Løkken |
| 9 | GreenPort North P/S | 86,2% | 8,1 mio. kr. | 6 | 7,3 | Hirtshals |
| 10 | BBP Service ApS | 81,4% | 2.034 kr. | — | 7,7 | Hirtshals |
| 11 | Kühn Maskinteknik ApS | 79,3% | 144.181 kr. | — | 7,2 | Sindal |
| 12 | Husplan ApS | 78,9% | 1,3 mio. kr. | 1 | 6,1 | Løkken |
| 13 | TG Holding Asdal ApS | 78,0% | -4.343 kr. | — | 6,4 | Hirtshals |
| 14 | HulDan ApS | 75,5% | 1,1 mio. kr. | 1 | 6,5 | Hjørring |
| 15 | SKS APPLIKATION SERVICE ApS | 73,5% | 4,6 mio. kr. | 4 | 7,3 | Hjørring |
| 16 | ARKITEKTFIRMAET BUNDGAARD ApS | 69,5% | 2,0 mio. kr. | 1 | 7,3 | Hjørring |
| 17 | Cad-Tegnestuen ApS | 66,8% | 4,3 mio. kr. | 7 | 6,7 | Hjørring |
| 18 | Havnefondens Byggeselskab ApS | 63,8% | 224 kr. | — | 7,0 | Hirtshals |
| 19 | BOLIG-TJEK ApS | 61,6% | 2,6 mio. kr. | 4 | 7,1 | Hjørring |
| 20 | Arkitektfirmaet Hovaldt A/S | 59,0% | 7,6 mio. kr. | 9 | 7,6 | Vrå |
| 21 | Nordjysk ByggeKontrol ApS | 58,3% | 18.850 kr. | — | 7,1 | Hjørring |
| 22 | Dansk Bygningskalkulation ApS | 57,0% | 1,0 mio. kr. | 1 | 7,2 | Hirtshals |
| 23 | Biotope ApS | 55,9% | 1,7 mio. kr. | 2 | 6,1 | Hjørring |
| 24 | KanPro ApS | 51,3% | 1,7 mio. kr. | 2 | 7,0 | Hjørring |
| 25 | Uton Byg ApS | 49,8% | 144.127 kr. | 1 | 6,6 | Hjørring |
| 26 | SJ Solutions ApS | 48,7% | 29.403 kr. | — | 6,2 | Hirtshals |
| 27 | Bygge-syn ApS | 48,0% | 873.844 kr. | 1 | 6,3 | Hjørring |
| 28 | JB marine engineering ApS | 46,6% | — | 3 | 6,2 | Sindal |
| 29 | MØLLER & JAKOBSEN ApS | 44,5% | 3,7 mio. kr. | 5 | 6,3 | Hjørring |
| 30 | LØNBORG, RÅDGIVENDE INGENIØR- OG PLANLÆGNINGSFIRMA A/S | 43,3% | 8,6 mio. kr. | 10 | 6,7 | Hjørring |
| 31 | ERASMUS & PARTNERE A/S | 43,2% | 15,5 mio. kr. | 21 | 7,5 | Hjørring |
| 32 | Solutions4Innovation ApS | 43,0% | 229.093 kr. | 2 | 6,1 | Hjørring |
| 33 | KP Projekt ApS | 40,7% | 744.824 kr. | 1 | 5,9 | Bindslev |
| 34 | NPC BYGHERRE RÅDGIVNING OG HANDEL ApS | 40,5% | -133.254 kr. | 1 | 4,5 | Sindal |
| 35 | PILEBYG A/S | 38,3% | 2,3 mio. kr. | 6 | 6,4 | Hjørring |
| 36 | Byggekonsulentfirmaet Trynskov ApS | 38,3% | 791.726 kr. | 1 | 6,4 | Hjørring |
| 37 | Ussing Arkitektur & Design ApS | 35,9% | 321.864 kr. | 1 | 6,0 | Løkken |
| 38 | RÅDGIVENDE INGENIØR ApS OLE MØGELMOSE | 35,2% | 784.808 kr. | 1 | 6,4 | Hirtshals |
| 39 | A1Wind ApS | 34,6% | 1,9 mio. kr. | 2 | 6,5 | Hjørring |
| 40 | BRIX & KAMP A/S | 25,3% | 53,3 mio. kr. | 64 | 7,8 | Hjørring |
| 41 | BJERG ARKITEKTUR A/S | 22,0% | 11,2 mio. kr. | 16 | 5,6 | Hjørring |
| 42 | BRIX | NORDBERG ARKITEKTUR ApS | 16,0% | 2,6 mio. kr. | 5 | 5,2 | Hjørring |
| 43 | EJENDOMSSELSKABET IKLM ApS | 9,4% | 163.550 kr. | — | 4,9 | Hjørring |
| 44 | Tegnestuen Emmersbæk ApS | 5,8% | 222.079 kr. | 2 | 3,5 | Hirtshals |
| 45 | DMQ ApS | -11,2% | 2,4 mio. kr. | 4 | 4,0 | Hjørring |
| 46 | Skye Build ApS | -20,1% | -4.426 kr. | — | 4,3 | Hjørring |
| 47 | Preben Dam ApS | -36,5% | 291.588 kr. | 2 | 2,6 | Hjørring |
| 48 | Nordic Renewable Partners ApS | -129,7% | 3,1 mio. kr. | 2 | 2,9 | Vrå |
| 49 | MECHALUTION ApS | -258,3% | 554.811 kr. | 1 | 2,8 | Vrå |
| 50 | PASSIVHUSINSTITUT.DK ApS | -5379,1% | -39.826 kr. | — | 4,9 | Hjørring |
50 af 50 | ||||||
Ranglisten dækker alle 50 virksomheder inden for arkitekt- og ingeniørvirksomhed i hjørring sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er FLENSTED URUP HOLDING ApS med 100,0%, efterfulgt af ANDERS JENSEN CONSULT ApS (99,9%) og M-Elprojektering ApS (98,8%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.