| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Nordisk Sikringsrådgivning ApS | 99,0% | 8.225 kr. | — | 7,5 | Skagen |
| 2 | CRALOG HOLDING ApS | 97,2% | -289.431 kr. | 1 | 5,8 | Frederikshavn |
| 3 | SAMCA A/S | 95,3% | -127.015 kr. | 1 | 5,6 | Skagen |
| 4 | CHRISTEN JUSTESEN ApS | 92,7% | -121.942 kr. | 1 | 5,5 | Skagen |
| 5 | NORDLAB A/S | 90,0% | 5,3 mio. kr. | 8 | 7,4 | Skagen |
| 6 | Ship Innovations ApS | 89,0% | -86.485 kr. | 1 | 5,9 | Skagen |
| 7 | Ocean ProTec ApS | 85,0% | 229.831 kr. | — | 7,7 | Skagen |
| 8 | Mega Wind Partners ApS | 83,9% | -27.291 kr. | 1 | 6,1 | Skagen |
| 9 | N-Advice ApS | 81,0% | 1,2 mio. kr. | 1 | 6,7 | Frederikshavn |
| 10 | Anorast ApS | 78,6% | -9.250 kr. | — | 5,9 | Sæby |
| 11 | HAUSCHILDT MARINE A/S | 75,9% | 24,2 mio. kr. | 17 | 7,9 | Skagen |
| 12 | SHIPCON ApS | 74,3% | 4,4 mio. kr. | 6 | 7,1 | Frederikshavn |
| 13 | DANISH YACHTS A/S | 72,7% | 28,5 mio. kr. | 14 | 8,0 | Skagen |
| 14 | ceneers a/s | 68,7% | 1,2 mio. kr. | 1 | 7,4 | Sæby |
| 15 | Holdingselskabet JPKF ApS | 65,7% | -209.549 kr. | — | 5,9 | Skagen |
| 16 | SCANDINAVIAN YACHT INTERIORS A/S | 65,5% | 1,2 mio. kr. | 1 | 6,7 | Frederikshavn |
| 17 | LBB3 ApS | 64,8% | 802.919 kr. | 2 | 6,5 | Ålbæk |
| 18 | Food & Feed Tech ApS | 64,0% | 2,1 mio. kr. | 4 | 7,0 | Sæby |
| 19 | A Automation ApS | 63,9% | 3,6 mio. kr. | 7 | 7,0 | Frederikshavn |
| 20 | Byens Arkitekter ApS | 62,9% | 1,6 mio. kr. | 2 | 6,8 | Skagen |
| 21 | ENERGIHUSET A/S | 60,1% | 4,0 mio. kr. | 6 | 6,5 | Sæby |
| 22 | ReEngineering ApS | 59,5% | 619.414 kr. | 1 | 6,4 | Frederikshavn |
| 23 | Carstens Consult ApS | 56,7% | 908.226 kr. | 2 | 6,6 | Frederikshavn |
| 24 | MMBA APS | 56,7% | 100.625 kr. | 1 | 4,9 | Frederikshavn |
| 25 | Pboier ApS | 53,6% | 673.475 kr. | 1 | 5,6 | Frederikshavn |
| 26 | MOLITH Engineering ApS | 52,3% | 1,0 mio. kr. | 1 | 6,7 | Sæby |
| 27 | ARBEJDSMILJØEKSPERTEN, AALBORG ApS | 50,1% | 2,2 mio. kr. | 3 | 5,7 | Frederikshavn |
| 28 | RJ Arkitektur ApS | 38,8% | 830.756 kr. | 3 | 5,8 | Skagen |
| 29 | Rexus ApS | 35,4% | -29.667 kr. | — | 5,0 | Frederikshavn |
| 30 | Dansk Bygnings Screening A/S | 30,2% | 601.661 kr. | 1 | 5,1 | Sæby |
| 31 | Nordic Energy Consulting ApS | 21,1% | — | 1 | 5,3 | Skagen |
| 32 | ENBICON ApS | 13,3% | -4.644 kr. | — | 4,3 | Sæby |
| 33 | Maskindesign ApS | 5,5% | 2,1 mio. kr. | 5 | 4,2 | Frederikshavn |
| 34 | ARKINORD A/S | -9,0% | 4,4 mio. kr. | 16 | 4,0 | Frederikshavn |
| 35 | CH MARINE CONSULT ApS | -42,0% | -35.644 kr. | 2 | 3,3 | Frederikshavn |
| 36 | Bygmester Carsten Nielsen ApS | -66,0% | -5.927 kr. | — | 4,6 | Sæby |
| 37 | PROJECT DEVELOPMENT (OFFSHORE) ApS | -399,7% | -9.263 kr. | — | 4,5 | Skagen |
37 af 37 | ||||||
Ranglisten dækker alle 37 virksomheder inden for arkitekt- og ingeniørvirksomhed i frederikshavn sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er Nordisk Sikringsrådgivning ApS med 99,0%, efterfulgt af CRALOG HOLDING ApS (97,2%) og SAMCA A/S (95,3%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.