| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Bachup ApS | 100,0% | 311.050 kr. | 1 | 5,5 | Esbjerg |
| 2 | NORLYS BLUE HOLDING A/S | 100,0% | -45.000 kr. | — | 7,9 | Esbjerg N |
| 3 | HP Sørensen - Projektering & Byggerådgivning ApS | 99,9% | -2.440 kr. | — | 6,7 | Bramming |
| 4 | Norconsult - INGENIØRVÆRKET ApS | 99,4% | -22.106 kr. | 28 | 6,7 | Esbjerg |
| 5 | NIELS & KELD ApS | 99,2% | -11.095 kr. | 1 | 6,5 | Esbjerg N |
| 6 | Selskabet af 1. november 1995 A/S | 98,8% | 31.000 kr. | 1 | 6,6 | Esbjerg N |
| 7 | LARVID HOLDING ApS | 97,5% | 419.430 kr. | 1 | 5,6 | Esbjerg V |
| 8 | J. Schwartz Holding ApS | 96,3% | -20.743 kr. | — | 7,4 | Esbjerg |
| 9 | GLOBAL OUTSOURCING CHINA ApS | 95,9% | -550 kr. | — | 7,4 | Esbjerg V |
| 10 | BT Welperformance ApS | 95,7% | — | — | 6,6 | Esbjerg Ø |
| 11 | Pipeconnect ApS | 95,7% | 2,5 mio. kr. | 1 | 6,8 | Bramming |
| 12 | KB Energirådgivning ApS | 92,5% | -6.391 kr. | — | 6,5 | Esbjerg N |
| 13 | Jan-Kirchner ApS | 92,1% | 1,4 mio. kr. | 1 | 7,3 | Esbjerg V |
| 14 | HLA CONSULT A/S | 90,5% | 583.228 kr. | 4 | 6,3 | Esbjerg V |
| 15 | BVH Byggeteknik Esbjerg ApS | 90,5% | — | 1 | 6,8 | Esbjerg |
| 16 | Jørgen Lundgaard ApS | 88,1% | — | — | 7,4 | Esbjerg |
| 17 | Fjord-Ejendomme ApS | 86,8% | 119.397 kr. | 1 | 5,8 | Tjæreborg |
| 18 | LS Engineering Partner ApS | 86,0% | 590.976 kr. | 1 | 6,8 | Bramming |
| 19 | ARKITEKTFIRMAET PETER BOLTHER ApS | 85,0% | 90.993 kr. | 1 | 6,8 | Esbjerg V |
| 20 | ARKITEKTANPARTSSELSKABET OLE FABRICIUS | 84,4% | 635.454 kr. | 1 | 7,0 | Ribe |
| 21 | HENRIK AARØE HOLDING ApS | 82,9% | -163.962 kr. | 1 | 5,8 | Esbjerg |
| 22 | F. Services ApS | 82,2% | -7.000 kr. | 2 | 6,3 | Esbjerg N |
| 23 | Brinch Andersen Engineering ApS | 82,0% | 545.763 kr. | 1 | 6,1 | Gørding |
| 24 | PLYSEN DESIGN ApS | 80,8% | -10.760 kr. | 1 | 5,4 | Esbjerg V |
| 25 | Kenneth Frandsen Consulting ApS | 80,7% | 847.948 kr. | 2 | 6,4 | Esbjerg |
| 26 | IKM Ocean Team Powertech A/S | 80,3% | 3,9 mio. kr. | 1 | 6,4 | Esbjerg |
| 27 | ARKITEKTFIRMAET FLEMMING HALLEN'S TEGNESTUE ApS | 80,2% | -82.444 kr. | — | 6,8 | Esbjerg |
| 28 | FONDEN PLAST CENTER DANMARK | 78,8% | 2,8 mio. kr. | 5 | 6,8 | Esbjerg |
| 29 | CP BYGKON ApS | 78,7% | -42.525 kr. | — | 6,9 | Årre |
| 30 | ICOM Energy Services ApS | 78,1% | 3,1 mio. kr. | 3 | 7,1 | Esbjerg |
| 31 | TS-SUPPLY ApS | 73,5% | 640.640 kr. | 1 | 5,5 | Esbjerg |
| 32 | Arcim A/S | 71,4% | 33,2 mio. kr. | 31 | 8,1 | Esbjerg Ø |
| 33 | IVERSEN BYGGERI OG RÅDGIVNING ApS | 70,7% | 35.386 kr. | 1 | 5,2 | Esbjerg N |
| 34 | TEKT PROJECT ApS | 70,6% | 2,4 mio. kr. | 2 | 7,8 | Esbjerg |
| 35 | PLET Arkitektur ApS | 69,7% | 504.356 kr. | 2 | 6,5 | Esbjerg |
| 36 | SK INSPECTION ApS | 69,6% | 12,2 mio. kr. | 11 | 8,0 | Esbjerg |
| 37 | Melchior Engineering ApS | 69,6% | 1,0 mio. kr. | 1 | 6,3 | Tjæreborg |
| 38 | CSK GROUP ApS | 68,9% | 7,8 mio. kr. | 5 | 7,9 | Esbjerg N |
| 39 | MAST ENGINEERING ApS | 68,7% | 50.410 kr. | 1 | 6,0 | Tjæreborg |
| 40 | ARBEJDSMILJØBASEN ApS | 68,0% | 131.006 kr. | 1 | 6,0 | Esbjerg V |
| 41 | BEMKON ApS | 67,3% | 5.613 kr. | — | 7,4 | Bramming |
| 42 | BILSYNRIBE.DK ApS | 66,7% | 2,0 mio. kr. | 2 | 7,1 | Ribe |
| 43 | OLAV KRISTENSEN. RÅDGIVENDE INGENIØRFIRMA ApS | 65,8% | 9,1 mio. kr. | 15 | 8,0 | Esbjerg N |
| 44 | Zoega Engineering ApS | 65,6% | 1,3 mio. kr. | 1 | 6,8 | Esbjerg N |
| 45 | Aeron Denmark A/S | 65,5% | 2,6 mio. kr. | 6 | 5,3 | Esbjerg |
| 46 | KTP Byggeledelse ApS | 65,3% | 3,8 mio. kr. | 3 | 6,7 | Esbjerg |
| 47 | AR-CO ApS | 65,1% | 2,5 mio. kr. | 6 | 7,5 | Bramming |
| 48 | Texces ApS | 64,8% | 1,3 mio. kr. | 2 | 6,7 | Esbjerg N |
| 49 | Danish Drugtest & Health Services ApS | 64,8% | 192.775 kr. | 4 | 6,6 | Esbjerg |
| 50 | Belman Design ApS | 64,6% | 379.017 kr. | 1 | 5,6 | Esbjerg N |
Ranglisten dækker alle 135 virksomheder inden for arkitekt- og ingeniørvirksomhed i esbjerg sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er Bachup ApS med 100,0%, efterfulgt af NORLYS BLUE HOLDING A/S (100,0%) og HP Sørensen - Projektering & Byggerådgivning ApS (99,9%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.