| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Simon Bo Engineering ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 5,4 | Måløv |
| 2 | BakerHicks ApS | 99,9% | 0 kr. | 7 | 5,6 | Ballerup |
| 3 | Almind Byggerådgivning ApS | 99,2% | -27.168 kr. | — | 7,3 | Skovlunde |
| 4 | LE34 GRUPPEN LANDINSPEKTØRAKTIESELSKAB | 98,0% | 5,5 mio. kr. | 5 | 7,7 | Ballerup |
| 5 | Invatek ApS | 97,9% | -16.725 kr. | 1 | 5,4 | Måløv |
| 6 | PETER FRANKE RÅDGIVENDE INGENIØRFIRMA ApS | 97,4% | 1,7 mio. kr. | 1 | 7,1 | Måløv |
| 7 | Kosmos-CV Holding ApS | 94,7% | 751.991 kr. | 3 | 5,7 | Ballerup |
| 8 | Comrift ApS | 93,9% | 528.306 kr. | 2 | 6,2 | Skovlunde |
| 9 | SAFECON ApS | 90,8% | -46.068 kr. | 1 | 5,2 | Måløv |
| 10 | COSLO HOLDING ApS | 86,4% | 0 kr. | — | 7,1 | Ballerup |
| 11 | CJ Company ApS | 83,2% | 668.670 kr. | 1 | 6,9 | Ballerup |
| 12 | EM Rådgivning ApS | 82,1% | 57.261 kr. | — | 7,5 | Ballerup |
| 13 | Resolvent Komplementar ApS | 80,5% | -2.600 kr. | — | 6,4 | Måløv |
| 14 | ALTOX A/S | 80,3% | 7,4 mio. kr. | 6 | 7,5 | Skovlunde |
| 15 | PROCASA ApS | 77,5% | 11.459 kr. | — | 7,2 | Skovlunde |
| 16 | xpuris ApS | 76,1% | 59.066 kr. | 2 | 5,8 | Ballerup |
| 17 | Joachim Franch ApS | 75,7% | 1,6 mio. kr. | 1 | 7,0 | Ballerup |
| 18 | JN Miljø ApS | 71,0% | 366.783 kr. | 1 | 5,2 | Ballerup |
| 19 | TOX DEVELOPMENT ApS | 70,1% | 2,4 mio. kr. | 5 | 7,1 | Skovlunde |
| 20 | Rosenlund Arkitekter ApS | 65,3% | 53.291 kr. | 1 | 6,4 | Skovlunde |
| 21 | Zolvo A/S | 64,7% | 11,3 mio. kr. | 5 | 8,1 | Havdrup |
| 22 | Brobs Consult ApS | 63,5% | -3.331 kr. | 2 | 5,8 | Måløv |
| 23 | SJA Bygherrerådgivning ApS | 63,4% | 1,4 mio. kr. | 1 | 7,0 | Skovlunde |
| 24 | ZATEA ApS | 63,4% | 27,8 mio. kr. | 10 | 8,1 | Skovlunde |
| 25 | DagneCx ApS | 63,1% | 1,1 mio. kr. | 1 | 7,4 | Ballerup |
| 26 | Bech Consulting & Construction ApS | 60,8% | 1,8 mio. kr. | 1 | 6,7 | Ballerup |
| 27 | BILSYN BALLERUP ApS | 60,2% | 2,2 mio. kr. | 2 | 7,1 | Ballerup |
| 28 | Copenhagen Consulting Partners ApS | 58,5% | 10,5 mio. kr. | 10 | 7,3 | Ballerup |
| 29 | PELCON MATERIALS & TESTING ApS | 58,5% | 10,8 mio. kr. | 14 | 7,2 | Ballerup |
| 30 | DANAK DEN DANSKE AKKREDITERINGSFOND | 56,6% | 29,8 mio. kr. | 58 | 5,4 | Skovlunde |
| 31 | EngineerIT ApS | 56,0% | 6,1 mio. kr. | 6 | 7,1 | Måløv |
| 32 | MMBYG Holding ApS | 55,7% | 892.396 kr. | 1 | 5,3 | Ballerup |
| 33 | PharmaSphere Consulting ApS | 52,9% | 2,5 mio. kr. | 1 | 6,6 | Ballerup |
| 34 | SOLTECH ApS | 51,5% | 8,5 mio. kr. | 15 | 7,3 | Måløv |
| 35 | NT CONSULTING ApS | 50,1% | 13,9 mio. kr. | 14 | 7,5 | Skovlunde |
| 36 | L. S. Entreprise ApS | 49,9% | 2,8 mio. kr. | 2 | 6,3 | Skovlunde |
| 37 | LANDINSPEKTØRFIRMAET LE34 A/S | 46,1% | 452,5 mio. kr. | 407 | 9,2 | Ballerup |
| 38 | SonoSound ApS | 45,8% | 514.462 kr. | 2 | 5,7 | Måløv |
| 39 | Consil ApS | 41,0% | 1,8 mio. kr. | 1 | 5,6 | Værløse |
| 40 | Rumakustik ApS | 39,5% | — | 1 | 6,1 | Ballerup |
| 41 | THV af den 29.05.2015 ApS | 31,5% | 1,1 mio. kr. | 3 | 5,5 | Måløv |
| 42 | OSCON ApS | 31,3% | 3,9 mio. kr. | 2 | 6,7 | Ballerup |
| 43 | NRGi Rådgivning A/S | 28,8% | 206.826 kr. | 180 | 6,3 | København SV |
| 44 | UL INTERNATIONAL DEMKO A/S | 28,7% | 133,6 mio. kr. | 70 | 7,7 | Ballerup |
| 45 | Darmer Horses ApS | 28,3% | -16.538 kr. | — | 5,5 | Ballerup |
| 46 | Nord Arkitekt ApS | 23,7% | — | 3 | 5,2 | Måløv |
| 47 | EA Energi ApS | 16,6% | 353.763 kr. | 1 | 4,4 | Måløv |
| 48 | WeFly A/S | 14,8% | 1,7 mio. kr. | 12 | 4,4 | Ballerup |
| 49 | Resolvent Denmark P/S | 7,7% | 11,8 mio. kr. | 7 | 5,0 | Måløv |
| 50 | FJERNBANE WEST PROJECT I/S | 0,0% | -172.630 kr. | — | 5,2 | Ballerup |
Ranglisten dækker alle 58 virksomheder inden for arkitekt- og ingeniørvirksomhed i ballerup sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er Simon Bo Engineering ApS med 100,0%, efterfulgt af BakerHicks ApS (99,9%) og Almind Byggerådgivning ApS (99,2%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.