| # | Virksomhed | Likviditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | VICMAX ApS | 15498,0% | 1 kr. | — | 8,5 | Hvidovre |
| 2 | CADEPI ApS | 14755,0% | -6.901 kr. | — | 7,6 | Skanderborg |
| 3 | Phanofi ApS | 8197,1% | 1,8 mio. kr. | 11 | 5,7 | Kongens Lyngby |
| 4 | HD Technology ApS | 6139,5% | 379.937 kr. | 1 | 7,0 | København K |
| 5 | KOMPLEMENTARSELSKABET AF 14.JUNI 2011 A/S | 4860,6% | 33.576 kr. | — | 7,4 | København S |
| 6 | SPRINTLINK DENMARK ApS | 4858,2% | 0 kr. | 1 | 6,0 | København K |
| 7 | MVNO SYSTEMS A/S | 4459,2% | 0 kr. | — | 8,6 | København SV |
| 8 | GTP GameHouse ApS | 3472,2% | 1,9 mio. kr. | 7 | 6,4 | København Ø |
| 9 | MEGA FLEX SUPPORT APS | 2817,5% | -502 kr. | — | 6,2 | Frederiksværk |
| 10 | MOBILWARE ApS | 2801,3% | -566.250 kr. | 1 | 5,5 | Rødovre |
| 11 | VERIZON DENMARK A/S | 2452,0% | 95,4 mio. kr. | 13 | 8,1 | Albertslund |
| 12 | FINVESTO ApS | 2307,8% | -9.138 kr. | — | 7,0 | Kjellerup |
| 13 | ApS AF 10/10 2001 KØBENHAVN | 2296,5% | 0 kr. | — | 7,6 | København Ø |
| 14 | MIT TELE I/S | 2097,9% | 81,1 mio. kr. | — | 7,0 | København S |
| 15 | TELESTAT ApS | 1929,0% | 33.584 kr. | 3 | 6,9 | Ringsted |
| 16 | AMBRE ApS | 1866,9% | — | 1 | 6,0 | København S |
| 17 | 24-7 NET ApS | 1811,9% | -28.592 kr. | — | 6,8 | Skjern |
| 18 | GF Poppelen Infrastruktur ApS | 1728,7% | 581.333 kr. | — | 7,7 | Billund |
| 19 | PLUS TEL ApS | 1558,4% | 34.096 kr. | 1 | 5,9 | København S |
| 20 | CSC Digital Brand Services ApS | 1468,8% | 2,5 mio. kr. | 2 | 7,1 | København Ø |
| 21 | IQC DENMARK ApS | 1194,5% | 308.247 kr. | 1 | 6,0 | Fredericia |
| 22 | TELLIO ApS | 1085,3% | 1,3 mio. kr. | 1 | 6,5 | Frederiksberg C |
| 23 | AT&T GLOBAL NETWORK SERVICES DANMARK ApS | 1075,8% | 31,7 mio. kr. | 5 | 7,6 | Charlottenlund |
| 24 | Energi Ikast Fibernet A/S | 1066,4% | 5,7 mio. kr. | — | 8,5 | Ikast |
| 25 | BROADBAND SYSTEMS ApS | 921,3% | 1,7 mio. kr. | 4 | 6,6 | Roskilde |
| 26 | 1DATAPLAN ApS | 880,2% | 837.942 kr. | 1 | 6,9 | Hellerup |
| 27 | Sinal Infrastructure Holding A/S | 844,4% | -78.000 kr. | — | 8,5 | Silkeborg |
| 28 | MEDIA MONITOR ApS | 839,5% | -20.485 kr. | — | 6,8 | Klampenborg |
| 29 | STIG LUNDBERG HOLDING ApS | 798,7% | -23.574 kr. | — | 6,4 | Hårlev |
| 30 | FRITIDSNET.DK ApS | 764,5% | 10.326 kr. | 1 | 6,1 | Aalborg SØ |
| 31 | NETTEL ApS | 747,0% | — | 1 | 6,7 | Svenstrup J |
| 32 | Connectoall ApS | 723,5% | 163.606 kr. | — | 7,6 | Humlebæk |
| 33 | Cellophone ApS | 682,2% | 11.194 kr. | — | 6,4 | Aalborg SV |
| 34 | ProKOM A/S | 613,6% | 1,8 mio. kr. | 2 | 7,3 | Hedensted |
| 35 | BIGSTORE ApS | 600,0% | -6.958 kr. | 1 | 5,6 | Aarhus N |
| 36 | NextPay ApS | 592,1% | 2,4 mio. kr. | — | 8,3 | København Ø |
| 37 | MiWire Group ApS | 565,6% | 336.083 kr. | 8 | 6,5 | Kongens Lyngby |
| 38 | Navispot ApS | 562,3% | 46.726 kr. | — | 6,9 | Viby J |
| 39 | BCLOSE A/S | 546,9% | 530.787 kr. | — | 8,2 | Odense C |
| 40 | Infocall Communication ApS | 534,6% | 210.913 kr. | 1 | 6,3 | Esbjerg V |
| 41 | Signalix Wireless ApS | 508,1% | 403.117 kr. | 1 | 6,4 | Hvidovre |
| 42 | WISEMO A/S | 482,3% | -403.375 kr. | 2 | 5,2 | Søborg |
| 43 | Satcom1 Integration Services ApS | 469,1% | 3,0 mio. kr. | 1 | 6,2 | Ishøj |
| 44 | GO MOBILE ApS | 451,5% | 2,1 mio. kr. | — | 8,0 | København S |
| 45 | Elite Teknik ApS | 441,1% | 7,1 mio. kr. | 11 | 6,7 | Holbæk |
| 46 | LokaTrack ApS | 436,3% | -7.345 kr. | — | 7,5 | Solrød Strand |
| 47 | LM-TEKNIKCOM ApS | 429,1% | 1,0 mio. kr. | 3 | 6,7 | Vejle |
| 48 | Telus ApS | 424,0% | 333.693 kr. | 1 | 7,2 | Bagsværd |
| 49 | SAGITTA.DK ApS | 423,7% | 21.682 kr. | — | 7,8 | Kokkedal |
| 50 | DIGITAL FINANS A/S | 421,6% | 404.579 kr. | — | 8,6 | Roskilde |
Ranglisten dækker alle 260 virksomheder inden for telekommunikation sorteret efter likviditetsgrad. Topplaceret er VICMAX ApS med 15498,0%, efterfulgt af CADEPI ApS (14755,0%) og Phanofi ApS (8197,1%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.