| # | Virksomhed | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | VERDO TEKNIK A/S | 197,1 mio. kr. | 131 | 7,7 | Randers NV |
| 2 | Kronjyllands El-service ApS | 44,3 mio. kr. | 84 | 8,2 | Randers SØ |
| 3 | PN Tømrer og Byggefirma A/S | 42,2 mio. kr. | 66 | 8,5 | Randers SØ |
| 4 | VINTHER OG LASSEN A/S | 40,6 mio. kr. | 88 | 8,6 | Randers NV |
| 5 | FA-EL A/S | 32,0 mio. kr. | 52 | 8,8 | Randers SV |
| 6 | Nordic ShopSolutions ApS | 26,6 mio. kr. | 59 | 8,5 | Randers NV |
| 7 | JOHN DREJER A/S | 22,0 mio. kr. | 48 | 7,1 | Randers NV |
| 8 | DOMUS BYG A/S | 19,0 mio. kr. | 33 | 8,4 | Randers NV |
| 9 | SVANE GLAS A/S | 18,5 mio. kr. | 28 | 6,5 | Randers NV |
| 10 | HARDI V - RANDERS LÅSESERVICE A/S | 18,0 mio. kr. | 20 | 8,0 | Randers SØ |
| 11 | VA EL ApS | 17,9 mio. kr. | 20 | 7,3 | Randers SØ |
| 12 | HELSTED VVS ApS | 12,9 mio. kr. | 10 | 7,9 | Randers NØ |
| 13 | Entreprenørfirmaet Søren Bertelsen A/S | 12,9 mio. kr. | 16 | 6,3 | Havndal |
| 14 | OLE SURLAND A/S | 12,9 mio. kr. | 14 | 6,9 | Randers NØ |
| 15 | MALERFIRMA THAGE W. NIELSEN A/S | 12,5 mio. kr. | 28 | 6,9 | Randers NV |
| 16 | Brdr. Randers El & VVS ApS | 12,4 mio. kr. | 18 | 7,8 | Randers SØ |
| 17 | VENTILATIONSHUSET ApS | 10,9 mio. kr. | 23 | 6,7 | Randers NØ |
| 18 | TAULBORG BYG ApS | 9,9 mio. kr. | 24 | 5,9 | Randers NV |
| 19 | Vorup Tømreren ApS | 9,8 mio. kr. | 36 | 5,3 | Randers SØ |
| 20 | MURERFIRMA NIELS BUGGE ApS | 9,3 mio. kr. | 28 | 5,7 | Randers SV |
| 21 | Verdo Forsyningsservice A/S | 9,2 mio. kr. | 60 | 6,4 | Randers NV |
| 22 | Asferg Smede & VVS A/S | 8,8 mio. kr. | 21 | 5,5 | Fårup |
| 23 | BYENS MALERFIRMA RANDERS A/S | 8,7 mio. kr. | 15 | 6,3 | Randers NV |
| 24 | KRONJYLLANDS MALERFIRMA A/S | 8,2 mio. kr. | 17 | 7,0 | Randers SØ |
| 25 | CIITEC ApS | 7,9 mio. kr. | 11 | 4,9 | Randers SØ |
| 26 | TAULBORG VVS ApS | 7,9 mio. kr. | 17 | 7,4 | Randers NV |
| 27 | ASSENTOFT 2TALBYG A/S | 7,8 mio. kr. | 17 | 6,3 | Randers SØ |
| 28 | ATT Byg ApS | 7,5 mio. kr. | 14 | 4,8 | Fårup |
| 29 | TØMRERMESTER HANS KIRK. RANDERS A/S | 7,4 mio. kr. | 13 | 7,6 | Randers SV |
| 30 | MALERFIRMA LUNDORFF A/S | 7,3 mio. kr. | 14 | 6,2 | Randers SV |
| 31 | TS Supportteam ApS | 7,2 mio. kr. | 23 | 6,3 | Randers NV |
| 32 | DPL ENTREPRISE A/S | 6,9 mio. kr. | 11 | 6,1 | Randers SV |
| 33 | ØFO - ØSTJYDSK FACADERENS OG OVERFLADEBEHANDLING ApS | 6,2 mio. kr. | 15 | 6,6 | Spentrup |
| 34 | KRONJYLLANDS BLIK OG VVS ApS | 6,0 mio. kr. | 14 | 6,9 | Randers SV |
| 35 | FJORDBLINK SWIMMING POOLS A/S | 5,5 mio. kr. | 16 | 5,3 | Randers SØ |
| 36 | Albyg ApS | 5,4 mio. kr. | 12 | 6,3 | Randers NV |
| 37 | JOHN DREJER, LÅSE- OG SIKRING A/S | 5,3 mio. kr. | 5 | 7,2 | Randers NV |
| 38 | RENOMMÉ-TAG ApS | 5,2 mio. kr. | 5 | 7,3 | Langå |
| 39 | TOFT AUTOMATION A/S | 5,2 mio. kr. | 5 | 7,4 | Spentrup |
| 40 | HEINE BJERRE, TØMRER OG SNEDKER ApS | 5,2 mio. kr. | 13 | 6,4 | Fårup |
| 41 | GAS- OG VANDMESTEREN ApS | 4,9 mio. kr. | 11 | 4,4 | Randers SØ |
| 42 | PMO Byg ApS | 4,9 mio. kr. | 7 | 4,8 | Randers C |
| 43 | NSS Electric ApS | 4,9 mio. kr. | 7 | 6,9 | Randers NV |
| 44 | DEMMING - AUTORISERET ELINSTALLATØR ApS | 4,7 mio. kr. | 8 | 7,9 | Randers NØ |
| 45 | Tømrermester Thomas Yde ApS | 4,6 mio. kr. | 10 | 3,3 | Randers NV |
| 46 | Kammi Entreprise ApS | 4,5 mio. kr. | 22 | 5,9 | Randers NØ |
| 47 | Østjysk Tømrer og Montage ApS | 4,3 mio. kr. | 1 | 4,5 | Spentrup |
| 48 | LMV A/S | 4,3 mio. kr. | 6 | 6,5 | Spentrup |
| 49 | Tømrermester Michael Meisner ApS | 4,0 mio. kr. | 5 | 6,0 | Randers NV |
| 50 | Vepo Montage ApS | 3,9 mio. kr. | 4 | 3,1 | Fårup |
Ranglisten dækker alle 254 virksomheder inden for specialiseret bygge- og anlægsvirksomhed i randers sorteret efter omsætning. Topplaceret er VERDO TEKNIK A/S med 197,1 mio. kr., efterfulgt af Kronjyllands El-service ApS (44,3 mio. kr.) og PN Tømrer og Byggefirma A/S (42,2 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.