| # | Virksomhed | Afkastningsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ARC Joint Venture Company ApS | 2781,7% | -68.857 kr. | — | 5,0 | Nuuk |
| 2 | KRÆMMERDAL GRUSGRAV ApS | 329,0% | 213.236 kr. | — | 5,5 | Karby |
| 3 | TH Freelance ApS | 48,5% | — | 1 | 7,1 | Skamby |
| 4 | E.J.J.-GRUS OG STEN ApS | 48,2% | 3,0 mio. kr. | 1 | 6,8 | Nykøbing F |
| 5 | Sinding Grusgrav ApS | 47,7% | 8,9 mio. kr. | — | 8,2 | Silkeborg |
| 6 | ØSTJYDSK GRUS ApS | 46,1% | — | — | 8,2 | Låsby |
| 7 | Dan-Grit Specialsand ApS | 45,5% | 1,6 mio. kr. | — | 8,0 | Varde |
| 8 | R.P. Hedegaard ApS | 40,5% | 219.678 kr. | — | 7,1 | Nysted |
| 9 | BRÄUNER INVEST ApS | 37,0% | 700.000 kr. | 1 | 7,2 | Viborg |
| 10 | Rørbæk Ejendomsselskab ApS | 34,7% | 117.679 kr. | — | 6,7 | Tølløse |
| 11 | DHV2930 ApS | 33,7% | 115.857 kr. | — | 7,3 | Klampenborg |
| 12 | Søndergaard Sten & Grus Mørke ApS | 33,4% | 1,3 mio. kr. | — | 7,5 | Randers SØ |
| 13 | ROSKILDE STEN OG GRUS ApS | 30,5% | 161,5 mio. kr. | 33 | 8,5 | Roskilde |
| 14 | FM Råstoffer ApS | 29,7% | — | — | 7,1 | Jægerspris |
| 15 | LUXOL A/S | 28,1% | — | 10 | 7,9 | Thisted |
| 16 | REDSTED GRUSGRAV ApS | 28,0% | 335.120 kr. | — | 7,5 | Redsted M |
| 17 | Mariager Salt Specialties A/S | 27,7% | 483,7 mio. kr. | 78 | 8,9 | Mariager |
| 18 | Asklev Sten og Grus ApS | 25,4% | 54,0 mio. kr. | 14 | 6,7 | Hampen |
| 19 | ELLINGEGÅRDENS GRUSGRAV ApS | 24,9% | 3,4 mio. kr. | 2 | 6,6 | Sorø |
| 20 | GREVENSVÆNGE ApS | 23,1% | 3,3 mio. kr. | — | 7,0 | Næstved |
| 21 | FLINTHOLM STEN OG GRUS ApS | 22,9% | 14,4 mio. kr. | 27 | 8,0 | Svendborg |
| 22 | LOLLAND GRUS & STEN A/S | 22,9% | 67.337 kr. | — | 6,0 | Esbjerg N |
| 23 | KA GRUS A/S | 22,2% | 23,2 mio. kr. | 7 | 6,4 | Tommerup |
| 24 | DANSAND A/S | 21,3% | 82,2 mio. kr. | 49 | 8,7 | Brædstrup |
| 25 | Jysksand ApS | 21,1% | 959.149 kr. | 1 | 7,3 | Brædstrup |
| 26 | Rettenmaier Denmark K/S | 19,8% | 9,9 mio. kr. | 4 | 6,5 | Holstebro |
| 27 | AVANNAQ Shipping ApS | 19,3% | 346.554 kr. | — | 7,9 | Nuuk |
| 28 | DANGRUS ApS | 19,0% | 2,7 mio. kr. | 2 | 7,0 | Aars |
| 29 | PREBEN ANDERSEN, SAND, GRUS & STEN ApS | 19,0% | 346.733 kr. | — | 7,5 | Nykøbing F |
| 30 | PALLE LUDVIGSEN. LØGTVED ApS | 18,7% | 19,4 mio. kr. | 4 | 7,5 | Svebølle |
| 31 | NYMØLLE STENINDUSTRIER A/S | 18,6% | 100,8 mio. kr. | 46 | 7,2 | Roskilde |
| 32 | Halsnæs Sten og Grus ApS | 18,0% | 1,6 mio. kr. | 1 | 6,7 | Roskilde |
| 33 | Sjællandske Råstoffer ApS | 17,6% | 34,0 mio. kr. | 18 | 6,8 | Næstved |
| 34 | Skovsted Grusgrav ApS | 17,6% | 4,0 mio. kr. | — | 7,5 | Snedsted |
| 35 | KROGHS A/S | 16,9% | 54,4 mio. kr. | 18 | 8,4 | Fjerritslev |
| 36 | E.R. Hedegaard Grus ApS | 15,8% | 2,1 mio. kr. | 1 | 6,0 | Nysted |
| 37 | JJ GRUS A/S | 15,7% | 90,0 mio. kr. | 40 | 8,0 | Svenstrup J |
| 38 | NÆSTVED STEN OG GRUS ApS | 14,0% | 14,0 mio. kr. | 9 | 7,6 | Næstved |
| 39 | COPENHAGEN MARBLE ApS | 13,8% | 99.989 kr. | — | 6,8 | Skovlunde |
| 40 | CUPA DANMARK A/S | 13,4% | 8,0 mio. kr. | 3 | 7,2 | Albertslund |
| 41 | GAMMELRAND SKÆRVEFABRIK A/S | 13,2% | 9,4 mio. kr. | 9 | 6,6 | Svebølle |
| 42 | VESTER'S GRUSGRAV ApS | 12,9% | 3,4 mio. kr. | 3 | 6,5 | Tjele |
| 43 | ENTREPRENØRFIRMAET EIGIL JENSEN, BILLUND A/S | 12,7% | 56,7 mio. kr. | 41 | 8,4 | Billund |
| 44 | KUDSK & DAHL A/S | 12,2% | — | 15 | 6,6 | Vejle |
| 45 | KONGERSLEV KALK A/S | 11,7% | 32,3 mio. kr. | 30 | 7,3 | Kongerslev |
| 46 | GeoLAB Greenland ApS | 11,0% | 25.410 kr. | — | 5,2 | Nuussuaq |
| 47 | SÅRUP GRUSVÆRK ApS | 10,8% | 9,0 mio. kr. | 7 | 6,0 | Hanstholm |
| 48 | Thy Kalk ApS | 10,6% | 5,3 mio. kr. | 5 | 7,9 | Thisted |
| 49 | BEDSTED LØ GRUSVÆRKER ApS | 10,4% | 25,6 mio. kr. | 40 | 8,4 | Rødekro |
| 50 | PINDSTRUP MOSEBRUG A/S | 9,7% | 1,3 mia. kr. | 80 | 9,3 | Ryomgård |
Ranglisten dækker alle 138 virksomheder inden for anden råstofindvinding sorteret efter afkastningsgrad. Topplaceret er ARC Joint Venture Company ApS med 2781,7%, efterfulgt af KRÆMMERDAL GRUSGRAV ApS (329,0%) og TH Freelance ApS (48,5%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.