| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | TOLKEKONTORET A/S | 99,9% | -107.416 kr. | 1 | 6,1 | Kolding |
| 2 | W. H. HOLDING, KOLDING ApS | 99,6% | -248.814 kr. | 1 | 6,7 | Kolding |
| 3 | Scanmatic Danmark ApS | 98,9% | -61.011 kr. | 2 | 6,2 | Kolding |
| 4 | CONTIGO ApS | 98,1% | 18.749 kr. | 3 | 5,8 | Kolding |
| 5 | Te'Pas ApS | 94,0% | 171.127 kr. | 1 | 6,5 | Kolding |
| 6 | Abida Petersen Håndkirurg ApS | 91,2% | 2.458 kr. | 1 | 6,2 | Kolding |
| 7 | WOLMAR ApS | 89,5% | -15.071 kr. | 1 | 6,2 | Lunderskov |
| 8 | Beckster International DK Holding ApS | 89,2% | 0 kr. | — | 5,5 | Kolding |
| 9 | Workshop 42 ApS | 88,3% | -2.238 kr. | — | 6,6 | Kolding |
| 10 | NMCB ApS | 87,4% | 1,5 mio. kr. | 2 | 7,3 | Sjølund |
| 11 | Reinholdt Rud ApS | 83,3% | 1,6 mio. kr. | 4 | 6,9 | Kolding |
| 12 | FOOTBALLERS COLLECTIVE ApS | 83,1% | 2,9 mio. kr. | 3 | 7,2 | Kolding |
| 13 | Riis North America ApS | 80,8% | — | — | 7,3 | Kolding |
| 14 | Qaasiut ApS | 80,6% | 542.535 kr. | — | 7,7 | Christiansfeld |
| 15 | NÅLEBJERG FAMILIE-HOLDING ApS | 79,8% | -325.142 kr. | — | 5,9 | Almind |
| 16 | JKM KONSULT ApS | 79,7% | 27.224 kr. | 3 | 5,4 | Kolding |
| 17 | AYA&IDA ApS | 74,0% | 6,8 mio. kr. | 8 | 6,6 | Kolding |
| 18 | Matte ApS | 73,2% | — | 1 | 6,9 | Bjert |
| 19 | SYLVESTERSHOP.DK ApS | 72,0% | 9,3 mio. kr. | 4 | 7,6 | Vamdrup |
| 20 | Fotograf Lise Buchvaldt ApS | 69,9% | 313.044 kr. | 1 | 5,1 | Kolding |
| 21 | Knirkeriet ApS | 66,4% | — | — | 7,7 | Vamdrup |
| 22 | ClinENG Consult ApS | 66,0% | -10.990 kr. | — | 6,4 | Bjert |
| 23 | CITY TOLKESERVICE ApS | 63,6% | 549.334 kr. | 2 | 6,3 | Kolding |
| 24 | PACKSHOOT ApS | 63,5% | 6,6 mio. kr. | 17 | 7,6 | Kolding |
| 25 | KJAERSGAARD ApS | 62,8% | 12.421 kr. | 1 | 5,3 | Kolding |
| 26 | Mayemi ApS | 61,9% | 782.277 kr. | 11 | 7,1 | Egtved |
| 27 | Beckster International DK ApS | 61,1% | 960.057 kr. | 1 | 6,4 | Kolding |
| 28 | TT 1969 APS | 58,4% | -5.000 kr. | — | 6,1 | Kolding |
| 29 | MM SURVEY ApS | 57,8% | 3,2 mio. kr. | 3 | 6,9 | Christiansfeld |
| 30 | Raketfart ApS | 57,0% | 895.881 kr. | 1 | 7,1 | Kolding |
| 31 | MINDTHEMEDIA ApS | 54,4% | 2,2 mio. kr. | 6 | 6,9 | Kolding |
| 32 | VISION MARKETING ApS | 48,9% | 455.371 kr. | 1 | 4,9 | Vamdrup |
| 33 | MONTHE C ApS | 44,9% | 968.781 kr. | 1 | 6,7 | Kolding |
| 34 | DESIGNERSHIP ApS | 44,7% | 22.299 kr. | 1 | 4,9 | Kolding |
| 35 | CARSTEN BORCH ApS | 44,7% | 425.260 kr. | 1 | 5,2 | Kolding |
| 36 | GLYN PETER MACHIN ApS | 44,4% | 6,8 mio. kr. | 5 | 6,9 | Kolding |
| 37 | MYGIND & CO. ApS | 43,6% | 268.420 kr. | 1 | 4,8 | Kolding |
| 38 | Baun Consult ApS | 41,3% | 6,1 mio. kr. | 5 | 6,2 | Kolding |
| 39 | FORM3 A/S | 41,2% | 6,6 mio. kr. | 14 | 6,8 | Kolding |
| 40 | Pixelfabrikken ApS | 36,7% | 674.010 kr. | 1 | 5,7 | Kolding |
| 41 | Rasmussen Transport ApS | 36,4% | 413.727 kr. | 1 | 5,8 | Sjølund |
| 42 | RIIS RETAIL A/S | 33,1% | 98,9 mio. kr. | 176 | 8,9 | Kolding |
| 43 | Firstgrade ApS | 26,8% | 8,0 mio. kr. | 22 | 5,5 | Kolding |
| 44 | amoode ApS | 26,0% | 361.562 kr. | 1 | 4,2 | Kolding |
| 45 | TakeawalkVR ApS | 24,3% | 3,6 mio. kr. | 6 | 4,7 | Kolding |
| 46 | Stokwerk ApS | 18,0% | — | 1 | 4,2 | Kolding |
| 47 | LUPAR ApS | 7,8% | — | 1 | 4,7 | Kolding |
| 48 | jezewski INNOVATION ApS | -11,6% | -28.230 kr. | 1 | 3,1 | Sønder Stenderup |
| 49 | FOOTBALL SCOUTING AND TRANSFER APS | -19,6% | -136.915 kr. | 1 | 3,1 | Odense NØ |
| 50 | By Who ApS | -30,8% | -4.827 kr. | — | 4,3 | Kolding |
Ranglisten dækker alle 65 virksomheder inden for anden liberal virksomhed i kolding sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er TOLKEKONTORET A/S med 99,9%, efterfulgt af W. H. HOLDING, KOLDING ApS (99,6%) og Scanmatic Danmark ApS (98,9%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.